Наукове товариство в Словаччині вшанувало пам’ять Олени Рудловчак

   У день століття з дня народження Олени Рудловчак ‒ 1 лютого 2019 року пряшівська українська громада вшанувала цей круглий ювілей науковим семінаром, який відбувся у Словацько-українському та інформативному центрі. У семінарі, головним організатором якого була Асоціація україністів Словаччини, взяли участь пів сотні її друзів, знайомих та учнів.

Модератор семінару ‒ автор цих рядків привітав гостей: Світлану Гончаревську ‒ першого секретаря Посольства України у Словацькій республіки, доньку Олени Михайлівни Марію Дуфек-Рудловчак та внука Яна, які прибули з Праги, декана філософського факультету Ужгородського національного університету Галину Шумицьку, проректора Закарпатської академії мистецтва Наталію Ребрик та директора видавництва „Ґражда” Івана Ребрика.

Про різні аспекти діяльності Олени Рудловчак на семінарі крім закарпатських науковців та доньки виголосили доповіді: Любиця Бабота, Зузана Ганудель, Іван Яцканин, Павло Богдан, Мирослав Сополига, Ярослав Джоґаник, Йосиф Шелепець, Михайло Роман та Микола Мушинка.

Приємною несподіванкою для учасників семінару була презентація четвертого тому „Творів” Олександра Духновича, над яким О. Рудловчак працювала майже до самої смерті, але так не встигла завершити його. Цю роботу на підставі її архіву виконав Іван Ребрик. Тридцять привезених ним примірників (616 стор.) було розпродано на презентації.

*          *          *

4 лютого ц. р. в Ужгородському національному університеті відбулися IV Міжнародні наукові читання на тему „ОленаРудловчак ‒ науковець, педагог, журналіст”.

Читання (конференція) розпочалася оглядом Меморіальноїкімнати-музею Олени Рудловчак на території філфаку УжНУ. І тут поважними гостями була дочка зі сином ‒ внуком Олени Рудловчак. Пленарне засідання відкрили два ректори ‒ головні організатори  святкування: за УжНУ ‒ проф.Володимир Смоланка, за Закарпатську академію мистецтва ‒ проф. Іван Небесник.

На Пленарному засіданні було зачитаних девʼять доповідей. І тут була презентація 4-го тому „Творів” О. Духновича, завершеного І. Ребриком через тридцять років від появи у Пряшеві третього тому. Галина Шумицька продемонструвала чудовий кінофільм „ОленаРудловчак ‒ Дорога додому” (знятий за її сценарієм й озвученням її голосом).

У трьох секціях „Читання” (О. Р. як літературознавець, О. Р. і журналістика та Культурно-освітні аспекти наукових студій О. Р.) було виголошено 16 доповідей).

Крім того, до круглого ювілею О. Рудловчак ужгородці видали окреме число Науково-мистецького часопису „Екзиль” (2019, ч. 1., 36 с.) з девʼятьома статтями про її життя і творчість.

І пряшівське, й ужгородське відзначення 100-річчя з дня народження Олени Рудловчак ‒ найвизначнішого українського карпатознавства другої половини ХХ століття, було достойним вшануванням її памʼяті. Збірник матеріалів обох конференцій мав би появитися в Ужгородському національному університеті, який ще за її життя надав своїй землянці звання Почесного доктора (Doctorhonoriscausa) і достойно зберігає її бібліотеку та архів.

Микола Мушинка

 

Результат пошуку зображень за запитом "олена рудловчак фото"