НТШ-Є вшанувало пам'ять Тараса Шевченка

НТШ-Є ВШАНУВАЛО  СВОГО  ПАТРОНА

Управа Наукового товариства ім. Шевченка в Європі, що була обрана на Загальних зборах Товариства восени 2017 р., вирішила розпочати зовнішні заходи реорганізації та реактивізації діяльності цієї заслуженої наукової установи вшануванням свого патрона під час Шевченківських днів.

Урочисті заходи розпочалися в суботу, 10 березня 2018 р., покладанням квітів до підніжжя погруддя Т. Шевченка в однойменному сквері поблизу собору св. Володимира Великого (УГКЦ) у Парижі. Акт покладання виконав Стефан Дуніковський, голова Управи, та представники паризької української громади. Відтак у соборі відслужено Парастас по Т. Шевченку та спочилих членах Товариства. У неділю, 11 березня, відслужено Службу Божу в наміренні членів Товариства в греко-католицькому соборі та в церкві УАПЦ св. Симона Зелота.

У понеділок, 12 березня, відновлено традицію академічної співпраці з чужинецьким світом. Тим самим засвідчено готовність членства йти шляхом найкращих традицій Товариства в Західній Європі. Того ж дня в Залі почестей Національного інституту східних мов і цивілізацій (INALCO), пройшов академічний вечір «День Шевченка: Скарб і спадщина». Від Товариства організатором виступив д-р Ігор Решетняк (Швейцарія), за активної співпраці д-ра Дмитра Атаманюка (Франція) - вони ж члени Управи, молоді активні діячі четвертої хвилі, а від INALCO - проф. Ірина Дмитришин, завідувач кафедри україністики, відома й дуже працьовита літературна перекладачка з української мови на французьку, що своєю працею здобуває  все нові позиції для української культури у франкомовній книжковій продукції.

Вечір відкрив Голова НТШ-Є  Стефан Дуніковський, який привітав зібрану французьку й українську публіку. Він представив традиції академічної співпраці між НТШ-Є і французьким науковим світом у минулому, поділився з присутніми думками про велетенські завдання, які стоять перед новообраною Управою, а саме: зберегти наукову спадщину Осередку НТШ-Є в Сарселі, відродити Товариство не лише у Франції, але й  в інших країнах Західної Європи, залучити нових членів з молодшого покоління науковців, завершити процес інтабуляції будинку в Сарселі на НТШ-Є, зробити капітальний ремонт, оцифрувати унікальні архівні збірки і впорядкувати бібліотеку Товариства.

У  програму академічного вечора ввійшли доповіді проф. Ірини Дмитришин про історію встановлення пам’ятника Т. Шевченкові в Парижі, д-ра Людмили Пекарської про Шевченкіану в Бібліотеці та Архіві ім. Шевченка в Лондоні, куратором яких вона є, і проф. д-ра Миколи Шафовала (заступника голови НТШ-Є, Німеччина) про Т. Шевченка як предтечу ідей українського визвольного руху ХХ ст.

Після кожної доповіді відбувалася жвава дискусія, а захід завершено святковим прийняттям.

Гості позитивно схвалили цю ініціативу новообраної Управи, що планує розпочати серію наукових заходів, не лише у Франції, але й в інших країнах Європи, де діє НТШ-Є, для добра і розвитку української наукової присутності у світі.

Управа НТШ в Європі