У суботу, 31 березня, у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося Пленарне засідання XXIX Наукової сесії Наукового товариства ім. Шевченка.
У вступному слові голова НТШ в Україні Роман Кушнір зазначив, що Березнева сесія НТШ «це не тільки певний підсумок зробленого, оцінка наших наукових і видавничих здобутків та обговорення подальших планів праці, але й доказ важливості та міцності нашої спільноти. Цьогорічна ХХІХ наукова сесія НТШ пройшла достатньо організовано, про що свідчить сформована її Програма. Загалом у нас працює 36 комісій з різних наукових напрямків, в Україні налічується 19 осередків Товариства. Сесія передбачала засідання 35 комісій у Львові, де виголошено біля 330 наукових доповідей, які готували майже 370 членів НТШ. У десяти осередках Товариства заслухано понад 440 доповідей, до підготовки яких залучалося біля 510 членів нашого Товариства».
Під час пленарного засідання XXIX Наукової сесії НТШ голова Товариства вручив директорові департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомирі Мандзій сертифікат на передачу 1-3 томів Енциклопедії «Наукове товариство імені Шевченка» в рамках реалізації проекту «Поповнення бібліотечних фондів шкіл Львівщини». «Дуже важливо у час, коли учні все більше інформації отримують із електронних носіїв та в мережі інтернет, популяризувати українську книгу. Книга – це не лише помічник та порадник у навчанні, це джерело істини та мудрості, історія героїв та самих авторів, зрештою, історична книга – це життя держави, боротьби її громадян та уроки для кожного, хто сьогодні є частиною державотворчого процесу. Діти та молодь – майбутнє нашої держави, а без знання минулого немає майбутнього», – наголосила Любомира Мандзій.
Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Олег Синютка. У вітальному слові очільник області відзначив важливий внесок НТШ у розбудову незалежності України та наголосив на тих викликах, які сьогодні стоять не лише перед науковим середовищем, а й перед усім суспільством. «Під час свого заснування НТШ дало великий поштовх, який згодом перетворився у довголітню боротьбу за здобуття Україною незалежності. Вже в процесі набуття Україною своєї державності було відновлено НТШ, діяльність якого була припинена в Україні у 1940 році. Сьогодні ми маємо новий етап і на нас лежить велика відповідальність за збереження державності в умовах військової агресії Росії на Донбасі. Дуже важливо розуміти, що без озброєної, нагодованої та одягненої армії не можна говорити про українську науку, адже в Російській імперії українська наука ніколи б не розвивалась. Сьогодні ми маємо боєздатну армію, яка спроможна мобілізуватись у найкоротші терміни та захистити українських громадян. Також сьогодні ми маємо завдання вибудувати дієздатні та професійні інституції української держави і тут важлива допомога зі сторони наукової спільноти. Ваші думки та переконання необхідні суспільству, адже від нашої активної позиції та участі в суспільному житті залежить майбутнє України», – наголосив Олег Синютка.
У межах засідання свої доповіді презентували Михайло Шалата «Тарас Шевченко у вічності» (Дрогобич), Сергій Світленко «Козаколюбство у поетичній творчості Тараса Шевченка» (Дніпро), Микола Литвин «Західно-Українська Народна Республіка в контексті європейської геополітики» (Львів), Іван Монолатій «Станіславський період в історії Західно-Української державності (1918–1919 рр.)» (Івано-Франківськ), Григорій Никифорчин «Олег Романів – життя у сродній праці (до 90-річчя від народження)» (Львів) та Наталія Хобзей «Олекса Горбач – лінгвіст, енциклопедист, видавець... (до 100-річчя від народження)» (Львів).
http://www.lnu.edu.ua/u-lvivskomu-universyteti-vidbulosya-plenarne-zasid...