Наукове товариство ім. Шевченка підтримує звернення наукової спільноти України щодо путінської агресії

УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВИЙ ФРОНТ
війни з путінською агресією

У дні Війни за Незалежність України, яку наш народ відчайдушно веде проти агресорів – Росії та Білорусі, науковці повинні постати могутнім щитом захисту від чужоземних антигуманних, антидемократичних, цинічних і брехливих впливів та настроїв, носіями яких залишаються представники наукових кіл країн-агресорів.

Чимало українських науковців влилися в ряди героїчних захисників нашої Батьківщини – Збройних Сил України, загонів територіальної оборони, добровольців, інших воєнізованих підрозділів, волонтерів. На жаль, уже і серед науковців є загиблі. Тому ті, хто залишився і в силу різних причин не можуть взятися за зброю, мають активно долучитися до Наукового національного фронту й своєю принциповою позицією зробити посильний внесок у кінцеву перемогу України над ворогами. Науковці України повинні стати єдиним і суцільним фронтом поруч із воєнним національним фронтом. Поле нашої битви – це протистояння інформаційній та смисловій війні.

В умовах воєнної агресії РФ та РБ проти України, варварського нищення російською армією досягнень цивілізації, їх масових злочинів проти людяності вважаємо за необхідне сформувати і задекларувати свою позицію боротьби проти війни і за перемогу цінностей демократії та гуманізму.

Наш науковий фронт боротьби за мир і перемогу над рашизмом ґрунтується на визнанні та впровадженні в життя наступних базових цивілізаційних цінностей і принципів:

 • Суверенітет і територіальна цілісність України;
 • Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю (ст. 3 Конституції України);
 • Гуманізм і гуманітаризм, підтверджені нормативно-правовими актами міжнародних організацій;
 • Істинність і наукова достовірність кожного друкованого та висловленого слова як боротьба з фейками російської пропаганди;
 • Дотримання науково-методологічного підходу в поясненні складних соціальних процесів (заперечення суб’єктивістських, песимістичних, фаталістичних, есхатологічних та інших містично-хибних  інтерпретацій);
 • Україноцентризм – відстоювання загальнонаціональних інтересів;
 • Відстоювання високих стандартів демократії.

Напрями боротьби (сегменти фронту):

 1. Безсумнівна підтримка героїчних ЗСУ, територіальної оборони, волонтерів і всіх учасників національного супротиву;
 2. Консолідація зусиль вітчизняної наукової спільноти в боротьбі проти ворога;
 3. Звернення до російських науковців соціально-політичного та гуманітарного профілю як агентів впливу на формування імперського агресивного світогляду та мілітаристських настроїв;
 4. Звернення до міжнародної наукової спільноти та її офіційних структур.

Конкретні заходи протистояння на кожному із вказаних напрямів:

 1. Конкретна фізична, матеріальна та морально-психологічна підтримка  героїчних ЗСУ, територіальної оборони, волонтерів і всіх учасників національного супротиву.
 2. Консолідація зусиль вітчизняної наукової спільноти в боротьбі проти ворога має здійснюватися таким чином:
 • Пропонуємо керівникам різногалузевих Національних Академій України, вищих навчальних закладів, інших навчальних, наукових і науково-дослідних установ усіх рівнів, центрів, інститутів позбавити всіх почесних наукових звань і посад в Україні тих представників наукових кіл Росії та Білорусі, які не визнають злочинності дій президента РФ В. Путіна, самопроголошеного президента РБ О. Лукашенка та їхніх політично-військових органів влади.
 • Вимагаємо від організаторів та співучасників різноманітних наукових форумів в Україні – конференцій, круглих столів, семінарів, програм, курсів, грантів – відмовляти в участі та співпраці представникам наукових кіл Росії та Білорусі, які не визнають злочинності дій президента РФ В. Путіна, самопроголошеного президента РБ О. Лукашенка та їхніх політично-військових органів влади.
 • Закликаємо українських учених вийти зі складу всіх редколегій російських і білоруських наукових, у тому числі й періодичних, видань, а також ігнорувати і бойкотувати російські та білоруські запрошення щодо співпраці в наукових, науково-практичних та інших професійних заходах і проєктах.
 • Наполегливо просимо всіх українських науковців використовувати налагоджені раніше канали комунікації з представниками наукових кіл Росії та Білорусі для поширення достовірної інформації про війну проти України, Українського Народу та про здійснювані злочини агресорів проти людяності.

Звернення до російських науковців соціально-політичного та гуманітарного профілю як агентів впливу на формування імперського агресивного світогляду та мілітаристських настроїв:

Закликаємо відкрити очі й попри інформаційну пелену мілітаристського дурману, що продукує пропагандистська машина Кремля, побачити, що російські війська чинять злочини проти людяності, вбивають дітей і мирне населення, руйнують університети, історичні та культурні пам’ятки на чужій, НАШІЙ Українській землі. Про це волає весь цивілізований світ. Ви представники такого «русского мира» чи світла науки і освіти? Зрозумійте нарешті, що можливий радіоактивний морок накриє також і вас. І це буде справедлива плата за ваші уроки фарисейства, антилюдяності й варварства. Пропонуємо одуматися, скинути путінські пута й висловлювати та відстоювати позицію прогресивних представників російської культури і науки, стати на позицію сили права, свободи та гідності. Ці цінності є абсолютними і УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД їх відвоює обов’язково.

Звернення до міжнародної наукової спільноти та її офіційних структур.

Наукова спільнота України звертається до вас із переконливим проханням відреагувати належним чином на те, що людиновбивча війна, розв’язана РФ і БР проти України здійснюється за ідейного сприяння науковців і освітян, особливо це стосується представників соціально-політичного та гуманітарного блоків. Нами пропонується:

 • заборонити участь у міжнародних конференціях із питань соціально-політичного та гуманітарного профілю науковцям із Росії;
 • призупинити будь-які форми колективної співпраці з представниками наукових кіл Росії та Білорусі, які не визнають злочинності дій президента РФ В. Путіна, самопроголошеного президента РБ О. Лукашенка та їхніх політично-військових органів влади (авторські наукові колективи видавничої продукції, редакційні колегії наукових, у тому числі періодичних, видань);
 • обмежити публікацію наукових статей із соціально-політичної та гуманітарної проблематики науковцям із Росії, запровадивши перевірку на наявність/відсутність мілітаристського та антидемократичного змісту;
 • за умови невизнання повномасштабної війни РФ і БР проти України та фактичному сприянню геноциду української нації офіційно затвердити невизнання дипломів російських науковців соціально-політичного й гуманітарного профілю.

Закликаємо всіх представників Української Науки бути єдиними у переможній ході України до своєї Свободи і Державної Незалежності та поширювати це звернення всіма можливими засобами!

Слава Україні! Героям Слава!

Наукове товариство ім. Шевченка в Україні