ВШАНУВАННЯ ПАТРІЯРХА ЙОСИФА СЛІПОГО У ФІЛЯДЕЛЬФІЙСЬКОМУ ОСЕРЕДКУ НТШ А

Заходами осередку НТШ у Філядельфії, за сприяння та підтримки НТШ в Америці, відзна­чено 120-ліття від народження Патріярха Йосифа Сліпого (1892-1984). Співорганізаторами кон­ференції „День Патріярха 2012", яка відбулася 25-26 лютого 2012 р., були товариство „Свята Софія" в США, Філядельфійська архиєпархія Української католицької церкви, Українська ка­толицька освітня фундація в Чикаго та Ля-Саль Університет.

25 лютого в приміщенні каплиці Ля-Саль Уні­верситету відбулась наукова англомовна части­на конференції. З доповідями виступили о. Іван Дацько (Рим, Італія), о. Іван Кащак (Стемфордська епархія), о. Андрій Онуферко (Оттава, Канада), Карім Шелкенс (Тилбурґ, Голландія), Вільям Тай (Аллентавн, США).

 Митрополит Йосиф Сліпий. Фото 60-х рр. XX ст.

Митрополит Йосиф Сліпий. Фото 60-х рр. XX ст.

26 лютого, в катедрі Непорочного Зачаття у Філядельфії, Високопреосвященний Стефан Сорока, Митрополит-Архиєпископ Філядель­фійський відслужив заупокійну Архиєрейську Божественну Лі­тургію за бл. п. Патріярха Йосифа Сліпого у співслужінні з о. Іваном Дацьком, о. Андрієм Онуферком, о. Мар'яном Проциком та о. Іваном Демковим. У своїй проповіді о. Іван Дацько, довголітній секретар Патріярха Йосифа, наголосив на бага­тогранності особи Ісповідника Віри, який був і Пророком для своєї па­стви. „Нашим святим обов'язком є не лише пам'ятати про цю історич­ну постать, але зберегти його насліддя, його спадщину, його візію нашої Церкви [...] Кожен із нас повинен сказати: дякую Тобі, Патріярше, за Твоє мучеництво, за Твоє терпіння, за Твою спадщину та Заповіт", – наголосив проповідник.

Відтак, у приміщенні катедральної зали відбулася україномовна частина конференції, присвячена спогадам про Блаженнійшого Йосифа. Мо­литвою та вітальним словом до присутніх відкрив святкування Високопреосвященний Стефан Со­рока. Він, зокрема, зазначив, що День Патріярха привертає увагу широкої громадськости до внес­ку цього безкомпромісного Патріота і Проповідни­ка у життя нашої Церкви, яку Патріярх Йосиф прагнув бачити чинною. Опісля ведучий програми О. Лужницький зачитав вітання до учасників кон­ференції, які надійшли від Патріярха Святослава (Шевчука), Блаженнійшого Любомира Гузара, Надзвичайного й Повноважного посла України в США Олександра Моцика, Генерального консула України в Нью-Йорку Сергія Погорельцева. Го­лова осередку НТШ у Філядельфії Ярослав Заліпський зачитав вітання від президента НТШ А Ореста Поповича.

Мемуарну частину розпочав о. Іван Дацько, директор Інституту екуменічних студій Україн­ського Католицького Університету (УКУ), голо­ва Релігійного товариства „Свята Софія" в Римі, один із найближчих співробітників Патріярха Йосифа Сліпого. Використовуючи прозірки, о. Дацько поділився із присутніми своїми спогадами про Блаженнійшого Йосифа, починаючи з його повернення із заслання. Це був час обрання нового Папи Павла VI та Другого Ватиканського собору, коли почалася нова сторінка в історії Церкви. Тоді о. Дацько звернувся до Блаженнійшого Йосифа із проханням прийняти його під свою юрисдикцію як священика у Львівській архиєпархії й Галиць­кій митрополії. Згодом о. Дацько став особистим секретарем Патріярха і виконував цю функцію впродовж останніх восьми років життя Йосифа Сліпого. Блаженнійший, за слова­ми доповідача, мав великий вплив на українців „у розсіянні сущих", закликаючи: „Народе український, будь собою!" Він був великим Па­тріотом своєї землі і навіть на чу­жині створив острівець України, передусім в образі собору святої Софії у Римі, посвячення якого звершив Папа Павло VI 27-28 вересня 1969 р. Римський Архиієрей подарував українцям мощі св. Кли­мента Папи, які Блаженнійший вмурував у престіл собору. Роки, проведені на службі в Патріярха Йосифа, були для о. Дацька ви­рішальними у його подальшому служінні. Нині він відповідає за збереження та відновлення собору святої Софії. Відвідуючи українські громади на поселеннях, він пропо­відує спадщину Патріярха Йосифа, несе свідчення невтомности Ісповідника Віри та мучеництва за вірність Римському Престолові.

Всечеснійший отець-доктор Андрій Онуферко був свого часу учнем Блаженнійшого Йосифа Сліпого під час студій у Римі, де здобув ступінь доктора у царині біблійного богослов'я у Пап­ському Університеті Урбаніяна. Сьогодні він ви­кладає в Інституті східнохристиянських студій ім. Митрополита Андрея Шептицького Універси­тету св. Павла в Оттаві (Канада), є духівником Української Католицької семінарії Святого Духа, деканом Монтреальського деканату Торонтської єпархії та Східної Канади. О. Онуферко – екс­перт у галузях східнохристиянської герменевтики та тлумачення біблійних текстів. У своїх спогадах доповідач змалював постать Патріярха Йосифа як надзвичайно вимогливої людини, головно до себе самого. Він детально опрацьовував свої про­повіді, регулярно читав Святе Письмо, вдосконалювався духовно, даючи цією поставою гідний для наслідування приклад для студентів. Проте, попри всю харизматичну велич своєї особи, Бла­женнійший відзначався почуттям гумору та без­межним патріотизмом. Він прищепив своїм питомцям свідомість українця, свідомість належности до Східного обряду із його рідним староруським Київським благочестям. Як зазначив о. Онуферко, для Патріярха Йосифа свята Софія та УКУ були своєрідною амбасадою, клаптиком україн­ської землі. Він був „іконою Української Греко-Ка-толицької Церкви, іконою її терпіння й іконою її величі". Як відомо, Блаженнійший був науковцем. Він заохочував та допомагав студентам у їхньому бажанні здобувати освіту: 1980/1981 н. р., за благословенням та за підтримки Патріярха Йосифа, тодішній студент Андрій Онуферко відбув студії в Єрусалимі. Наука була пристрастю життя Йосифа Сліпого. Це о. Онуферко із трепетом відчув, коли в травні 1984 р. передав до рук Блаженнійшого копію своєї докторської дисертації: „Кращого признання не міг отримати, ніж та іскра радости та вдоволення від наукової праці, яку бачив в його очах". Свою доповідь він закінчив словами апос­тола Петра, зверненими до Христа на горі Тавор: „Господи, добре нам тут бути!" (Мт. 17:4).

Учасники конференції, зліва направо: Альберт Кіпа, о. Мар'ян Процик, Рома Гайда, о. Андрій Онуферко, Леонід Рудницький, Високопреосвященний Стефан Сорока, о. Іван Дацько, Олександр Лужницький, Ярослав Заліпський 

Учасники конференції, зліва направо: Альберт Кіпа, о. Мар'ян Процик, Рома Гайда, о. Андрій Онуферко, Леонід Рудницький, Високопреосвященний Стефан Сорока, о. Іван Дацько, Олександр Лужницький, Ярослав Заліпський

Всечеснійший о. Мар'ян Процик також був вихо­ванцем Блаженнійшого Йосифа. Сьогодні він парох Української католиць­кої церкви св. Микола в Боффало (Н.-Й.), декан Боффалівського деканату Стемфордської єпархії та Духовник Ліги українців-католиків в США. Студії відбув у Сараєві (Боснія) і Римі (Італія). Ієрейські свячення отримав з рук Блаженнійшого Патріярха Йосифа Сліпого 21 листо­пада 1980 р. на Студіон, в Кастельгандольфо по­близу Рима. 5 років перебування з Ісповідником Віри утвердили о. Процика у вірі, а його слова „Пізнай себе, буде з тебе" глибоко вкарбувалися „у моїй пам'яті, провадили і дальше провадять мене". Доповідач говорив про духовні науки та настанови, які Блаженнійший давав своїм студентам і які стали своєрідним до­роговказом для багатьох із них, у тому числі – для о. Процика: „великого бажати, щоб велике осягнути", не боятися перешкод (недарма на гербі Патріярха написано: Per aspera ad astra – Через терни до зірок), робити „добро незалежно, чи хтось відплатиться вам за це, чи ні, і в який спосіб відплатиться", „не засуджувати інших", „не навчати нічого, якщо не з переконанням", „не хвалитися здобутим, немов це моя заслуга, знаючи, що все приходить від Господа, і ласка, і можливість, і сила", „зрозуміти, що безсильний, але що сила в Господі", слід бути наверненим фарисеєм і розкаяним митарем в одній особі, бо тільки в такій формі їх можна наслідувати. Блаженнійший нагадував своїм студентам, що „наша Церква потребує святих і національно свідомих священиків", які були б готовими до переслідування , „бо ніколи не знати, коли доведеться засвідчити нам належність до Христа". Для доповідача та його товаришів Патріярх Йосиф був „світлим прикладом, як ставитися до терпіння, як його принимати, і як доходити до перемоги. Все тяжке, що приходить на нас, є допуст Божий, щоб ми загартувалися, стали сильні­шими". Він умів визнати помилки і якщо потрібно, змінити свою думку. Підсумовуючи, о. Процик за­значив, що „Блаженнійший навчив мене, як залишитися спокійним у кожній ситуації. Все минає, і труднощі минуть, і випробування. Важне, щоб пізнати себе, щоб великого бажати, не забуваючи при тім про молитву, бо, як нам часто благопокійний Патріярх нагадував: „Мої Дорогі! Пам'ятайте: без Бога ані до порога".

Професор-емерит Університету Ля-Саль, про­фесор україністики при Пенсільванському універ­ситеті, професор Українського вільного універси­тету в Мюнхені (Німеччина), президент Світової ради НТШ – акад. Леонід Рудницький розповів про кілька моментів перебування із Патріярхом Йосифом, якому він завдячує дар віри та духовости. Опинившись свого часу у ролі непроханого свідка особистої молитви-розмови Блаженнійшого із Богом, Л. Рудницький мав нагоду відчути глиби­ну духовости Ісповідника Віри, яка дала йому натхнення стати свого роду „воїном Патріярха", вті­люючи його ідеї в життя головно як відданий голова товариства „Свята Софія" в США та член Патріярхального товариства. За словами доповідача, „Бла­женнійший вилікував нас від комплексу меншовартости і сьогодні не повинно бути жодного українця, котрий би цурався своєї спадщини".

Наприкінці конференції О. Лужницький зазначив, що кожен із доповідачів „має дещо з нашого Патріярха" і намагається у свій спосіб продовжувати його місію у сучасному світі. Подібно товариство „Свята Софія", яке заснував 1974 р. Блаженнійший Йосиф, плекає любов Патріярха до науки та зберігає відданість його ідеям. Від імени Патріярхального товариства висту­пила його голова Рома Гайда, яка ознайомила при­сутніх з історією та діяльністю журналу „Патріярхат", що його започаткував Блаженнійший Йосиф Сліпий. Представник Української католицької освітньої фундації в Чикаго (УКОФ) Марта Коломиєць розповіла про головну місію УКОФ: підтри­мувати розвій УКУ, заснованого 1963 р. зусиллями Патріярха Йосифа. На закінчення Л. Рудницький висловив подяку організаторам та учасникам Дня Патріярха 2012, звернувшись до Високопреосвященного Стефана Сороки з пропозицією сприяти поширенню ідеї організації відзначення 50-ліття звільнення з неволі Ісповідника Віри Йосифа Слі­пого 2013 р. у – роттаферрата (Італія). У день народження Блаженнійшого Любомира Гузара, який випав саме на день конференції, присутні приві­тали його заочно гучним многоліттям.

Конференція відбулася за підтримки товари­ства „Свята Софія" в США, Наукового товариства ім. Шевченка в США, Української католицької освітньої фундації в Чикаго, Української феде­ральної кредитової кооперативи „Самопоміч" у Філядельфії та Фундації Володимира Рака в США.

Осередок НТШ у Філядельфії