Родовід Степана Посацького починається з Гуцульщини. Дід – Іван Посацький – народився 1841 р. у Рахові (нині Закарпатська обл.) і був учителем, батько – Лев Посацький – у с. Стецеві біля Снятина (нині Івано-Франківська обл.) у Східній Гали
чині. Лев Посацький (1878-1951) здобув юридичну освіту у Львові та Відні з правом праці у нотаріяльних конторах. Він одружився з Іванною Губчак (донькою отця Ігнатія Губчака) з Калуша 1910 р. У пошуках праці їм довелося переїхати у Західну Галичину. Тут, у містечку Ліманова (південно-східні околиці Кракова) у Лева Посацького та Іванни Посацької (1880-1963) 9 січня 1911 р. народився син Степан.
Напередодні Першої світової війни Лев Посацький влаштувався на роботу в канцелярію нотаріуса Телесницького у Делятині, куди й сім'я переїхала. З початком війни його призвали до 36-го Коломийського полку крайової оборони у Делятині. Восени 1918 р., після служби в Угорщині, Чехії та на Волині Лев Посацький повернувся до Делятина, а 1919 р. сім'я – у Ліманову. Однак довелося шукати роботи у м. Ряшеві (Східна Галичина), куди 1920 р. родина Посацьких переселилася. 1929 р. Степан Посацький закінчив там гімназію і мав намір продовжувати освіту. Оскільки у тодішній Польщі українцям чинилися всілякі перепони у здобутті вищої освіти, то багато українців-галичан шукали можливостей навчатися у вищих навчальних закладах інших міст і країн.
1922 р. у пресі Галичини з'явилися оголошення про можливість навчатися у Вищій технічній школі у Данцігу (тепер Гданськ у Польщі), яка мала статус політехніки. Система навчання та іспитів у Данцігській політехніці була розрахована на серйозного і свідомого своєї мети „прусського студента". Не було вступних та обов'язкових іспитів по завершенні того чи іншого лекційного курсу наприкінці семестру. Для здобуття диплому інженера треба було скласти два іспити: т. зв. вступний або попередній і дипломний. До складання першого іспиту допускалися ті студенти, які прослухали визначені лекційні курси і виконали практичні завдання протягом перших чотирьох семестрів. Склавши цей іспит, студент ставав кандидатом інженерії чи кандидатом механіки, що загалом відповідало освітньому ступеневі бакалавра в американській вищій школі. Протягом наступних чотирьох семестрів студент відвідував лекції і виконував практичні завдання зі спеціяльних дисциплін згідно з обраною спеціяльністю і міг бути допущений до кінцевого іспиту за умови виконання дипломної роботи на задану тему. Після прийняття комісією дипломної роботи студент допускався до іспиту і після успішного його складання здобував титул дипломованого інженера (Diplom-Ingenieur).
У Данцігській політехніці більшість студентів були німцями, кожен з яких належав до „студентської корпорації", тобто громадського об'єднання, с формованого за основними зацікавленнями його членів – політичними чи релігійними угрупованнями, спортивними чи мистецькими об'єднаннями. Кожна корпорація мала свої барви, уніформи гусарського крою та кольорові кашкети.
Українські студенти 1922 р. організували свою корпорацію під назвою „Основа", згодом формуються корпорації „Чорноморе", „Галич", „Зарево". До корпорації „Чорноморе" під час навчання у Політехніці належав Степан Посацький.
С. Посацький склав перший іспит 1932 р. і став кандидатом інженерії, 1935 р. склав дипломний іспит на будівельному факультеті Технічної вищої школи Вільного міста Данціга за спеціяльністю „залізобетонні конструкції" і здобув диплом інженера-будівельника. Спочатку він працював на дрібних будівельних об'єктах у Ряшеві, а також 1937 р. у Кооперативі інженерських робіт (ШР) у Львові. Після кількох років праць на невеликих будовах 1938 р. став керівником робіт на будівництві аркового залізобетонного автошляхового моста на р. Віслок у містечку Стрижів південніше Ряшева, а згодом – на будівництві споруди головної пошти у Ряшеві (будівлі збереглися донині).
1941 р. С. Посацький одружився з Ольгою Кушнір, донькою греко-католицького священика Євстахія Кушніра з с. Гориці поблизу Сеняви (повіт Пшеворськ). Сім'я проживала тоді у Ряшеві разом з батьками С. Посацького. Батько – Лев Посацький – працював нотаріяльним перекладачем.
1944 р. у Ряшеві почалася післявоєнна відбудова, однак для українців знову виникли труднощі з працевлаштуванням, цього разу у новоповсталій Польській Народній Республіці. Аж у 1945 р. С. Посацький обійняв посаду інженера-виконроба у Державному підприємстві відбудови залізниць у Тарнові, де працював до червня 1946 р. Тоді його разом з родиною під час Операції „Вісла" переселили з Польщі до Радянського Союзу.
Після переїзду до Львова Степан Посацький з липня 1946 р. працював у Технологічному інституті будівельних матеріялів, звідки у 1949 р. перейшов до Львівської політехніки на посаду асистента кафедри нарисної геометрії і графіки.
З 1952 р. працював старшим викладачем кафедри опору матеріялів, у 1955 р. захистив кандидатську дисертацію на тему „Тиск під квадратним штампом, що лежить на пружному півпросторі" під керівництвом академіка М. Леонова. 1961 р. йому надано звання доцента кафедри опору матеріялів.
Постійно вдосконалюючи методику викладання опору матеріялів, він опрацьовує і публікує курс лекцій з опору матеріялів, а згодом готує підручник „Опір матеріалів" для студентів загально-технічних факультетів, який вийшов 1963 р., друге видання – у 1973 р. На той час підручник був новаторським з методичного погляду, у ньому була застосована впроваджена в СРСР у 1963 р. міжнародна система одиниць. Крім того, обидва видання опубліковані українською мовою.
З 1964 по 1976 p. С. Посацький обіймав посаду декана загально-технічного факультету Львівської політехніки. Активно впроваджував нові методи освіти, зокрема, читав цикл телевізійних лекцій на Львівському телебаченні, за його сценарієм було випущено навчальний кінофільм. З 1966 по 1971 р.– завідувач кафедри опору матеріялів. У 1971-1985 рр. Посацький працював професором кафедри опору матеріялів, яка як загально-технічна входила до складу інженерно-будівельного факультету. Кафедра була базовою у реґіоні: постійно проводилися наукові та методичні семінари, читалися проблемні лекції, відбувалися наукові конференції. На кафедрі під керівництвом С. Посацького виконувалися госпдоговірні науково-дослідні роботи на замовлення Львівського автобусного заводу, заводів „Автонавантажувач" та „Львівсільмаш", спрямовані на зниження металомісткосте автотранспортних машин і механізмів.
Степан Посацький відзначався широкими загальнокультурними зацікавленнями, крім української, вільно розмовляв польською, німецькою та англійською мовами. Цікавився малюванням та фотографією, наприкінці 1950-х років освоїв процес кольорової фотографії. Захоплювався тенісом, входив до складу львівської команди ветеранів, брав участь у змаганнях спортивного товариства „Наука".
У 1957 р. С. Посацький, Ю. Величко, Ю. Воробкевич організували краєзнавців і здійснили двадцятиденну подорож на байдарках річками Горинь, Прип'ять і Дніпро (від Рівного до Києва), що на той час було помітним досягненням у туризмі.
Разом зі Степаном Посацьким на будівельному факультеті Львівської політехніки впродовж 1950-1980-х років працював Андрій Рудницький, який у спогадах 2004 р. писав, що вчений належить до того покоління спадкоємної української галицької інтеліґенції, що залишила в найновішій історії України вагомий слід та відіграла у суспільстві особливу роль. Але цьому поколінню довелося працювати і діяти в надзвичайно складних умовах... Принципово важливе значення має роль галицького покоління ровесників Степана Посацького в естафеті формування українського громадянства. Це було покоління, яке добре розуміло своїх польських та австрійських ровесників, а також розуміло спосіб діяльности, заведений тоді серед радянської інтеліґенції, але це покоління відрізнялося від них і від радянської професури.
Вагоме значення має роль Степана Посацького в естафеті формування післявоєнного українського наукового громадянства. Студенти, які в нього тоді вчилися, здобували не лише технічні знання, але й формували світогляд та европейське виховання.
Степан Посацький відіграв надзвичайно важливу роль у реальному здійсненні мовного та громадянського переходу, що відбувався у Львівській політехніці. Їх від початку було декілька. Насамперед обличчя Політехніки формувала німецькомовна, австрійська професура. Потім її місце зайняло польськомовне навчання. Згодом, після Другої світової війни, в радянських умовах домінуючу позицію у навчальному процесі Львівської політехніки зайняла українська та російськомовна професура, відповідно й українська та російська мови. В тих обставинах С. Посацький перебуває поміж довоєнною та післявоєнною професурою та мовами навчання. Студентський та викладацький склади Львівської політехніки були дуже різнорідними. Це були здебільшого колишні радянські військові різних національностей, а також вихідці з Галичини та українці-переселенці з Перемишля, Лемківщини, Холмщини та Центральної Польщі.
Степан Посацький своєю діяльністю „залишив значний слід у розвитку та в перебудові Львівської політехніки в післявоєнний період".
Помер вчений 20 червня 1985 р., похований у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі у Львові.
Ганна БАЙЦАР (ПОСАЦЬКА),
Богдан ПОСАЦЬКИЙ