Ярослав Ганіткевич
400 років
- у 1609 р. народився Єпіфаній Славинецький – автор численних праць освітницього спрямування, викладач латинської, грецької та церковно слав’янської мов у Києво-Могилянській академії, перший ректор греко-латинської школи в Чудовому монастирі. Помер 1675 р.
- у 1609 р. Симона Борковського, доктора медицини, уродженця Львова, призначено ректором Замойської академії.
300 років - у 1709 р. у Києві на Печерську відкрито одну з перших аптек для мешканців міста. Довгий час її очолював провізор І.В.Чекалов.
220 років - у Києві відкрито Кирилівську психоневрологічну лікарню – першу таку лікарню в Україні
210 років - у Харкові засновано перший аптекарський сад, ініціатор його створення – перший український аптекар на Наддніпрянщині Петро Пискуновський
150 років
- у 1859 р. в Одесі народився Микола Федорович Гамалія – видатний український епідеміолог і мікробіолог, почесний член АН СРСР, академік АМН СРСР.
- у 1859 р. на Львівщині народився Адам Соловій – професор акушерства і гінекології у львівських школах, довголітній директор Державної акушерської школи у Львові, один з найкращих спеціалістів у своїй галузі того часу, автор підручника і багатьох праць. Загинув, розстріляний фашистами разом з онуком 3 липня 1941 р.
- у 1859 р. народився Микола Петрович Трінклер – видатний харківський хірург. 140 років
- у 1869 р. на Київщині народився Олександр Черняхівський – видатний український вчений, професор-гістолог, завідувач кафедри Київського та Донецького медичних інститутів, багатолітній голова Медичної секції ВУАН, автор перших праць в галузі української медичної термінології. Арештований в сфабрикованому процесі «СВУ», помер 1939 р.
- у 1869 р. народився Олександр Васильович Леонтович – видатний український фізіолог і нейрогістолог, академік ВУАН; відкрив подвійну інервацію шкіри, опрацював методи забарвлення нервових клітин, описав «сплетення Леонтовича». Помер 1943 р.
- у 1869 р. на Черкащині народився Марко Петрович Нещадименко – видатний український вчений-мікробіолог, засновник і багатолітній директор Київського бактеріологічного інституту. Зазнав репресій тоталітарного режиму. Помер 1942 р.
130 років
- у дворянській сім’ї народився Федір Цешківський – український вчений-анатом, професор Київського медичного інституту, автор першого українського анатомічного словника. Трагічно загинув 1924 р.
- у 1879 р. народився Аркадій Барбар – видатний київський лікар-терапевт, організатор служби охорони здоров’я в УНР, директор департаменту в Міністерстві здоров’я УНР. Засуджений у сфабрикованій справі «СВУ», розстріляний 3.11.1937 р.
- у 1879 р. український лікар Сергій Подолинський опублікував у Женеві книгу «Життя і здоров’я людей на Україні» - одну з перших книг українською мовою на медичну тематику.
125 років
- у 1884 р. на Чернігівщині народився Михайло Птуха – видатний український демограф. Помер 1961 р.
- у 1884 р. на Львівщині в польсько-єврейській родині народився Якуб Парнас - видатний біохімік, академік АН СРСР та АМН СРСР. Загинув у Москві в Лук’янівській в’язниці у 1949 р.
120 років
- у 1889 р. в Кам’янці-Подільському народився Володимир Якович Підгаєцький – видатний український гігієніст, засновник першої в СРСР кафедри гігієни праці. Засуджений в сфабрикованому процесі «СВУ», розстріляний 3.11.1937 р.
- у 1889 р. у Львові народився Максим Музика – видний український мікробіолог, доктор медичних наук, перший директор Львівського медичного інституту, засновник Львівської школи мікробіологів. Зазнав з дружиною-художницею переслідувань тоталітарного режиму. Помер 1972 р.
- у 1889 р. на Львівщині народився Євген Вертипорох – доктор хімії, професор фармації у Львові, Мюнхені і Торонто, учасник національно-визвольної боротьби, засновник відділу НТШ в Торонто, голова Українського технічного товариства. Помер 1973 р.
- у 1889 р. на Катеринославщині народився Дмитро Горбенко – лікар і громадський діяч, брав участь у формуванні медико-санітарної служби УНР, член Військово-санітарної місії УЧХ в Німеччині, голова її Віденської філії. Розстріляний у 1938 р.
- у 1889 р. поблизу Глухова народився Олександр Іванович Ющенко – український психіатр, академік ВУАН, працював в Українській психоневрологічній академії, автор багатьох наукових праць. Помер 1936 р.
- у 1889 р. в козацькій родині на Кубані народився Іван Опанасович Соколянський – видатний український вчений, професор психоневролог і дефектолог, організатор і керівник Українського науково-дослідного інституту педагогіки. Організатор і перший керівник Інституту дефектології, сконструював машину для читання сліпим, автор оригінальної методики навчання сліпоглухонімих. Був арештований ДПУ. Помер в Москві 1960 р. У 1980 р. посмертно нагороджений Державною премією СРСР.
115 років
- у 1894 р. народився Микола Петрович Долинай – лікар, державний діяч Закарпатської України, Міністр охорони здоров’я в уряді Августина Волошина. Засуджений НКВД.
- у 1894 р. народився Михайло Миколайович Ціборовський – видатний лікар-гомеопат у Києві, організатор охорони здоров’я, науковець і культуролог. Помер 1972 р.
100 років
- у 1909 р. народився Леонтій-Людомир Дмоховський – видатний український лікар в США, дослідник раку, професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів, автор 450 наукових праць. Помер 1981 р.
- у 1909 р. на Прикарпатті народився Богдан Собчук - український біохімік, довголітній завідувач кафедри біохімії Львівського медичного інституту, засновник львівської української біохімічної школи. Помер 1974 р.
- у 1909 р. народився Степан Зощук – лікар і мандрівник, автор наукових і науково-популярних статей і книжок, працював у Познані, Відні, Сірії, Ефіопії, Кенії, був директором лікарні-осередку прокажених у Гамбо.
- у 1909 р. народився Володимир Олександрович Неговський – видатний радянський патофізіолог, академік АМН СРСР.
- у 1909 р. на Прикарпатті народилася Марія Ясеницька – лікарка педіатр і громадська діячка. В роки війни була одним із організаторів УЧХ в Києві. Була на засланні в ГУЛАГу. Померла у Львові 1993 р.