Заява Наукового товариства імені Шевченка з приводу проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік»

Заява

Наукового товариства імені Шевченка з приводу проекту 

Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік»

       Наукове товариства імені Шевченка (НТШ), найдавніша наукова організація українського народу, висловлює свою глибоку стурбованість у зв’язку з планами уряду на чолі з Арсенієм Яценюком за рахунок організаційних і фінансових заходів у бюджеті 2016 року завдати нищівного удару українській науці та освіті.

      Віковічні прагнення українського народу до створення власної держави вільних високоосвічених громадян, так виразно і яскраво артикульовані його науковими і культурними світочами Тарасом Шевченком, Іваном Франком, Михайлом Грушевським і Андреєм Шептицьким завершилися здобуттям незалежності 1991 року. Науковці, освітяни, виховані ними інтелігенція та студентство впродовж усіх років української незалежності були ініціаторами змін  суспільного життя на засадах свободи, демократії, поваги людської гідності. Їхнє неприйняття відхилень у розвитку держави від цих принципів  і особистий приклад надихали мільйони наших громадян на самопожертви та перемоги на Майдані.

       Для науки, освіти і культури роки незалежності були нелегкими, чергові уряди їх потребами здебільшого нехтували під приводом необхідності підтримки тих чи інших галузей економіки. Через це за останні десятиліття десятки тисяч людей змінили фах, а зараз тисячі наших науковців ведуть добре підтримувані іншими державами і бізнесом дослідження в чужих країнах,  наші професори і доценти навчають там їхніх студентів. Проте, потенціал науки і освіти не було зведено остаточно нанівець, а консолідація науковців, освітян та депутатів Верховної Ради різних фракцій дозволила шляхом прийняття у листопаді ц.р. нового Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» відкрити шлях до реформування академічної, вузівської і відомчої науки і, відтак, – зайняття нею в українській державі місця, притаманного державам швидкого економічного зростання. Однак уряд, імітуючи реформи та нехтуючи світовим досвідом і державними нормативними актами, розпочав у проекті бюджету на 2016 рік остаточне фінансове і організаційне  нищення академічної і вузівської науки,  яке неминуче закінчиться інтелектуальною деградацією усього суспільства і занепадом держави.

       НТШ розцінює плани уряду як такі, що спрямовані проти інтересів народу і держави, вимагає перегляду відповідних позицій проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік». Закликаємо Верховну Раду України продовжити дії, спрямовані на розбудову України як держави, орієнтованої на розвиток науки і освіти, технологій та інновацій. Очікуємо від Президента України Петра Порошенка невідкладного підписання Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

 

Ухвалено на Загальних звітних зборах НТШ 5 грудня 2015 року, місто Львів