Під енергетичною безпекою країни слід розуміти спроможність держави забезпечити ефективне використання власної паливно-енергетичної бази, здійснити оптимальну диверсифікацію джерел і шляхів постачання енергоносіїв для забезпечення життєдіяльности населення та функціонування національної економіки у режимі звичайного, надзвичайного та воєнного станів, попередити різкі цінові коливання на паливно-енергетичні ресурси та створити умови для адаптації національної економіки до зростання цін на ці ресурси. Для України також украй важливо зберегти статус транзитної держави нафти і газу в Европу, що дає не тільки економічні, але й політичні вигоди.
Такі ресурси, як нафта і природний газ для багатьох країн світу ще тривалий час будуть базовими для їх національних енергетик. Що стосується України, то для неї нафтогазова енергетика є і буде впродовж найближчого десятиліття визначальним чинником енергетичної безпеки.
В первинному енергоспоживанні України частка природного газу становить 41...43 відсотки, що вдвічі перевищує аналогічний середньоевропейський показник (приблизно 22 відсотки). Така велика залежність енергетики України від природного газу пов'язана з історією створення і розвитку нафтової та газової промисловости України, що зумовило відповідне оснащення промисловости та комунального господарства. Україна належить до енергодефіцитних держав, власним видобутком потреба в природному газі задовольняється лише на 20...25 відсотків. Тому, з одного боку, зменшення використання газу, а з другого – нарощування видобутку природного газу, добування сланцевого і вугільного газу та отримання біогазу могли би зменшити нашу залежність від імпорту газу. Проте далі торкнемося лише технічних питань, пов'язаних із транспортуванням газу. Тут варто зазначити два основні аспекти:
1. Забезпечення працездатности газотранспортної системи України.
2. Розбудова альтернативних до російського шляхів імпорту газу в Україну.
Забезпечення працездатности газотранспортної системи України. Загальна довжина розгалуженої системи магістральних газопроводів – 22 км, особливо важливим елементом яких є газосховища сумарною активною ємністю 31 млрд. м3 газу, в тому числі поблизу західного кордону України. Це унікальна перевага транзиту газу в Західну Европу саме через Україну, оскільки дає можливість додатково транспортувати великі обсяги газу в періоди його пікового споживання (у зимовий період). Так, якщо взяти до уваги обсяг транзиту газу в Европу через Україну 100...120 млрд. м3, як це було в докризовий період, то четверту частину газу маємо можливість подати додатково взимку. Таких інших можливостей немає ніде на шляху транспортування газу з Росії в Европу, тому і з цього погляду збереження у працездатному стані нашої газотранспортної системи має велике значення.
В Україні трапилася низка аварійних ситуацій на магістральних газопроводах, найрезонансніші з них на газопроводі Уренгой–Помари–Ужгород у 2003 і 2007 рр. Руйнування труби, як правило, вибухове і великої протяжности, часто із загорянням (Іл. 1). Якщо ж звернутися до статистики кількости відмов в експлуатації підземних газопроводів України, то основними їх причинами є, з одного боку, заводський і будівельний брак, а з другого – корозійно-агресивна дія ґрунтового середовища, а також транспортованого продукту. Заводський брак пов'язаний з неякісним виготовленням труб, будівельний брак – у невідповідному транспортуванні, що спричиняє пошкодження металу (гнуття, царапини, вминання), пошкодження захисного покриву, неякісне зварювання труб і т. д. Корозійний чинник полягає у корозійних ураженнях певної площі металу під зруйнованим ізоляційним покривом, які призводять до його стоншен-я і, відповідно, в січенні труби, що залишилося, зростають механічні напруження, які можуть перевищити допустимі. Інший, важливіший прояв корозійного чинника полягає в утворенні поверхневих тріщин, які зростають углиб стінки труби та створюють високу концентрацію напружень. Кінетику розвитку таких тріщин важко прогнозувати: вони можуть за певних умов стрімко поширюватись і тому набагато небезпечніші за корозійне стоншення труби. У Фізико-механічному інституті ім. Г. В. Карпенка НАН України (ФМІ) розроблена спеціяльна методологія дослідженьтаких корозійно-механічних тріщин, яка базується на врахуванні особливостей саме у вершині корозійної тріщини як з огляду механічного стану, так і електрохемічних умов. Розроблено інженерні методи обчислення залишкового ресурсу труб, які би враховували кінетику росту корозійно-механічних тріщин. Крім лабораторних досліджень, на зразках розроблено обладнання для напівнатурних випробувань відрізків труб, напруження в яких створюються тиском газу всередині труби. За тривалої витримки труби у газі, який здатний наводнювати трубу, руйнівні тиски знижуються, а характер руйнування крихкий і це береться в розрахунок конструктивної міцности труб.
Останнім часом відновилися перемовини з европейськими партнерами про спільну модернізацію нашої газотранспортної системи. Ще 2009 р. европейська сторона поставила категоричну умову, що вона може долучитися до такої модернізації, якщо транзит газу буде виокремлено в господарську структуру від газодобування та газопостачання України. Нині розпочато організаційні заходи щодо розділення Нафтогазу України на складові і це, очевидно, стимулювало европейських партнерів продовжити переговори. Ця модернізація передбачає як заміну застарілого обладнання газопомпувальних станцій, так і модернізацію самої лінійної частини трубопроводу. Це заміна ізоляційного покриву, а в певних випадках і заміна ділянок трубопроводів, технічний стан яких на межі вичерпання свого ресурсу.
Загалом, щоби ухвалити рішення про характер відновлювальних робіт на тій чи іншій ділянці трубопроводу, слід провести низку науково-технічних заходів:
1. Оцінювання стану захисного ізоляційного покриву.
2. Виявлення та характеристика зміни геометрії труби: стоншення, виразки, тріщини.
3. Застосування підходів механіки руйнування для прогнозування тривалости росту виявлених тріщин до критичного стану з метою встановлення „безпечности" тріщин.
4. Оцінювання зміни фізико-механічних властивостей металу труб унаслідок тривалої експлуатації газопроводу.
Останній пункт означає потребу врахування деградації властивостей металу з часом експлуатації, тобто старіння металу. Цьому аспектові донедавна не надавали належної уваги з огляду на агресивний вплив корозивного середовища. В інженерному матеріялознавстві вважається, що тільки механічний чинник, тобто механічне навантаження, відповідальне за старіння металу, проте треба враховувати і вплив водню на старіння металу. Наводнювальним середовищем є транспортований газ і він проникає вглиб стінки труби та спричиняє множинне руйнування на мікрорівні, яке називають розсіяною пошкодженістю. Тріщини зароджуються зазвичай з боку зовнішньої поверхні, після руйнування захисного ізоляційного покриву та доступу ґрунтового середовища безпосередньо до металу труби. Проте якщо метал якісний, тріщина не буде розвиватися. Але з часом внаслідок експлуатації метал деградує, а транспортований газ через наводнювання труби сприяє цій деградації. Настає такий стан металу, що тріщина починає розвиватися і це може призвести до руйнування. Це означає, що не применшуючи важливости надійности ізоляційного покриву, треба більше уваги приділяти осушуванню транспортованого газу, тоді корозійний процес на внутрішній поверхні зменшуватиметься і, відповідно, ослаблюватиметься наводнювання металу. Інший практичний аспект, який випливає з цього, – потрібне жорстке дотримування регламенту катодного захисту трубопроводів для мінімізації наводнювання зовнішньої поверхні труб, оскільки зістарені труби особливо чутливі до водневої крихкости.
Для виявлення пошкоджень використовують інтелектуальні поршні, які начинені різними сенсорами. Поршень запускають в трубу на помпувальній станції і він проходить по трубі до іншої станції, реєструючи різного типу пошкодження і їх координати по довжині трубопроводу. Зазначимо, що корозійне стоншення труби він реєструє легко, тоді як з надійною реєстрацією тріщин є проблеми. Технологія і обладнання такого контролю зарубіжні.
У ФМІ розроблено низку неруйнівних методів контролю стану магістральних газопроводів, які вже використовуються чи на стадії впровадження. До них належать, зокрема, електромагнітний метод та відповідні інформаційно-вимірювальні системи для визначення місця і глибини залягання трубопроводу, стану ізоляції та рівня катодного захисту. Розробки доведені до широкого впровадження на підприємствах НАК „Нафтогаз України".
Створено інформаційно-вимірювальну систему, а відтак і методики для акустико-емісійного діягностування обладнання нафтопомпувальних станцій, які апробовані на магістральному нафтопроводі „Дружба". Система забезпечує реєстрацію дефектів на ранніх стадіях розвитку руйнування; висока чутливість (частки міліметра) до виявлення зародження та розвитку тріщин. Розроблені методики АЕ-діагностування покладено в основу ДСТУ 4227-2003 „Настанови щодо проведення акустико-емісійного діагностування об'єктів підвищеної небезпеки". Запропоновано магнетоакустичний метод оцінювання стану металу трубопроводу. Особливість останнього – у збагаченні акустичного методу магнетним. Звикло акустичним методом реєструють сигнали внаслідок мікроруйнування матеріялу, тобто треба очікувати руйнування металу в процесі експлуатації або спеціяльно навантажувати трубу, що ризиковано. В цьому випадку акустичну емісію спричиняє намагнічування металу, що цілком безпечне з огляду на можливе порушення цілісности труби.
Недавно розроблено електрохемічний метод оцінювання стану металу труби. Якщо змінюється метал, то відповідно змінюються й електрохемічні характеристики, які можна визначати у польових умовах. А за побудованими на основі експериментальних досліджень кореляційними залежностями між цими характеристиками і механічними властивостями можна визначати останні, а вже за ними прогнозувати працездатність трубопроводу, його залишковий ресурс.
У ФМІ створена та функціонує сучасна спеціялізована лабораторія для випробовувань на розрив конструктивних елементів трубопровідних систем транспортування газоподібного водню та його сумішей з природним газом, яка забезпечує проведення досліджень в автоматичному режимі. Сьогодні ця лабораторія не має аналогів в Україні. Використовуючи підходи механіки руйнування, тут запропоновано та обґрунтовано критерії оцінки безпечної експлуатації трубопроводу з тріщиноподібними дефектами у водневмісних робочих середовищах різного складу. Розраховано критичні значення розмірів дефектів залежно від їх форми та об'ємної концентрації водню в металі трубопроводу. Розроблено експертну систему для технічного діягностуванн працездатности конструктивних елементів трубопровідних систем транспортування водню із виявленими дефектами.
Нафтогазова енергетика України значною мірою залежить від імпорту природного газу з єдиним монопольним постачальником, що не сприяє підвищенню енергетичної безпеки держави. До речі, кожна країна Европейського Союзу отримує природний газ щонайменше з трьох джерел. Тому з метою підвищення енергетичної безпеки України, а також впливу на цінову політику европейського газового ринку, треба напрацьовувати економічно вигідні альтернативні шляхи постачання природного газу. Сьогодні економіка України розвивається в умовах надмірного тиску цін на енергоносії, зокрема, на природний газ – це понад 500 дол. США за тисячу кубометрів, якщо не враховувати знижок у 100 дол. США за тисячу кубометрів газу. Оскільки Україна одна з перших у світі видобувала природний газ, має значний технологічний та організаційний досвід розроблення газових родовищ та транспортуванн енергоносіїв, володіє однією з найбільших газотранспортних систем в Европі, значними трудовими ресурсами та високим інтелектуальним потенціялом у цій галузі, то, відповідно, має всі підстави для сприйняття її світовою спільнотою як рівноправного партнера на европейському енергетичному просторі.
Зазначимо, що для України альтернативні шляхи обов'язково передбачають частину транспорту газу водним шляхом, якщо не розглядати можливий реверс газу з Европи в Україну. Ефективні шляхи постачання газу не з Росії? Це транспорт Азербайджанського газу Північно-Кавказьким трубопроводом з відгалуження до Поті, а далі морським шляхом до узбережжя України. Можливий варіянт використання Південного газового коридора через Туреччину в Україну (не плутати з Південним потоком, яким Росі планує постачати газ з Росії до Болгарії в обхід України). Якщо розглядати туркменський газ, то треба пройти морський шлях до Азербайджану, а далі вже одним зі згаданих маршрутів.
Розглядають і маршрути з Африки і Близького Сходу, але тут треба зважати на обмежені можливості протоки Босфор, яка разом із Дарданелами з'єднує Середземне і Чорне моря. Вона надзвичайно завантажена – щорічно пропускає 45 тисяч суден, 140 млн. тонн нафти та 4 млн. тонн зрідженого газу; щоденно протоку перетинає 15 тисяч паромів, які перевозять 1,5 млн. людей. Для розширення сполучення в цьому напрямку планується побудувати до 2023 р. паралельний до Босфору Стамбульський канал, кий з'єднає Чорне море з Мармуровим. Будівництво каналу завдовжки 40–45 км, завширшки 140–150 м і завглибшки25 мрозпочнеться в 2014 році.
У світі добре відпрацьований транспорт зрідженого газу спеціяльними танкерами. Україна розглядає таку можливість і заплановано вже до 2015 р. збудувати поблизу Одеси першу чергу такого термінала з перевалки зрідженого газу (потужністю 2 млрд. м3), а завершити 2017 р. Тоді загальна потужність термінала становитиме 10 млрд. м3 Успішність проєкту залежить від комплексного вирішення низки ключових питань, пов'язаних із високою вартістю спеціяльних суден для перевезення зрідженого газу, потребою будівництва приймального термінала і заводу регазифікації, складністю проходження протоки Босфор. Крім того, цей спосіб вимагає використання надзвичайно складних інженерних берегових та лінійних споруд, спеціяльних суден-газовозів, застосування унікального устаткування. Це відповідно потребує складного висококваліфікованого обслуговування під час експлуатації. Для реалізації кожного з цих способів потрібні великі капітальні та експлуатаційні витрати.
Водночас у світі останнім часом проробляється можливість транспорту на кораблях не зрідженого газу, а стиснутого в трубах. Особливість сучасного стану розвитку такої технології – перехід компаній, зацікавлених в реалізації проєктів морського транспортування природного газу, від концептуального аналізу до детального конструкторського опрацювання основних елементів транспортного ланцюга і формування міжнародних консорціюмів для практичної реалізації проєктів у різних регіонах світу. Поява перших суден транспортування стиснутого газу і початок його комерційних перевезень очікується, можливо, вже і цього року. Основним елементом транспортної системи є спеціялізовані судна, спорудження яких вимагає певного часу і відповідних капітальних затрат. Технічно складною і капіталомісткою є проблема виготовлення балонів високого тиску (горизонтальних або вертикальних) та складність системи їх обв'язки.
Українські наукові заклади на чолі з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу запропонували дещо інший варіянт транспортування газу у стиснутому стані, а саме: використовувати для цього звичайні судна-контейнеровози, на яких розміщено довгомірний трубопровід, складений зі стандартних газопровідних труб. Труби, з'єднані електрозварюванням через стандартні відводи, вкладаються в модуль, який має геометричні розміри і конструкцію посадкових елементів відповідно 40- футового (або 20-футового) морського контейнера. Модулі, розміщені і закріплені на судні-контейнеровозі, з'єднані у блоки, які заповнюють вантажний простір судна в кілька ярусів аналогічно розміщенню контейнерів. Трубопроводи модулів, з'єднані між собою, утворюють довгомірний трубопровід, названий плавучим трубопроводом, внутрішній об'єм якого заповнюється транспортованим стиснутим газом. Завантаження і розвантаження газу, транспортованого рухомими трубопроводами, здійснюється так само, як і для суден стиснутого газу.
Зазначимо, що за собівартістю зі всіх видів транспорту газу водним шляхом найдорожче транспортування зрідженого газу. Використання підводних трубопроводів економічно вигідне за довжини маршруту до 1000 км, після чого собівартість істотно зростає. Це пов'язано зі складністю створення компресорного обладнання, здатного забезпечити відповідні тиски для транспортування газу на такі відстані, а також практичною неможливістю розміщення проміжних компресорних станцій. Це означає, що газопомпувальні станції мають бути на суші, тому відтинок водного шляху означає і відстань між сусідніми станціями. Для прикладу, відстань між компресорними станціями, розміщеними на суходолі, становить 100...200 км, тоді як відтинок газопроводу „Південний потік" морською акваторією – 900 км. Тут також треба додатково враховувати негативний вплив глибини моря на товщину стінки труби за умови недопущення її зминання. Для глибин Чорного моря в межах2000 мтовщина стінки труби перевищує 30 мм за відстаней транспортування до 500 км, а зі збільшенням відстані товщина відчутно зростає. Тому порівняно короткий газопровід „Голубий потік" успішно експлуатується, а такий проєкт, як газопровід „Південний потік", – значно витратніший під час спорудження і буде надзвичайно складним в експлуатації. Крім того, на дні Чорного моря є високе агресивне сірководневе середовище, яке не тільки значно інтенсифікує швидкість корозії, але й сильно наводнює метал, що найзагрозливіше з огляду на деградацію металу труби.
Нова ідея українських учених стосовно використання плавучих трубопроводів для транспортування стиснутого газу перспективна і з огляду на можливість її практичної реалізації за короткий час. Для транспортування зрідженого газу потрібна певна кількість спеціяльних кораблів-танкерів. Потреба в них тільки зростатиме у зв'язку з розширенням останніми роками цього виду транспорту природного газу. Тому, найвірогідніше, треба буде будувати власні танкери, що вимагатиме значних фінансових ресурсів та часу. Водночас для плавучих трубопроводів використовуються серійні контейнеровози, а додаткова потреба в них істотно не відіб'ється на їх загальному ринку.
Найбільші контейнеровози здатні завантажити і перевозити за рейс до 25 млн. м3 газу. Згідно з попередніми розрахунками, сім таких контейнеровозів впродовж року можуть перевезти з Алжиру в Україну 10 млрд. м3 газу за умови, що простоюватимуть в черзі перед проходженням протоки Босфор не більше однієї доби під час кожного рейсу. Така продуктивність відповідає потужності запланованого для будівництва термінала з перевалки зрідженого газу, а сумісно ці два види транспорту перекривали б потреби України в імпорті цього виду енергоресурсів.
Зазначимо, що запропонований спосіб транспортування стиснутого газу можна використовувати і для транспортування газу, безпосередньо видобутого на морському родовищі. Для цього розроблена спеціяльна баржа-пліт для транспортування стиснутого природного газу, яка пришвартовується до зануреного прийомного буя або до видобувної платформи на шельфі. Технологічне промислове обладнання для очищення, осушення та стиснення видобутого газу розміщується на платформі або на технологічному судні.
Свердловина – технологічне промислове обладнання – транспортна баржа-пліт з'єднані між собою спеціяльними гнучкими трубопроводами. Заповнена баржа-пліт буксиром транспортується за відповідним маршрутом, а її місце для завантаження займає інша. За такого способу експлуатації морського газового родовища відпадає потреба у спорудженні промислового трубопроводу від свердловини до берегового термінала.
Євстахій КРИЖАНІВСЬКИЙ,
Григорій НИКИФОРЧИН