„Намножилася останніми роками ціла громада приватних театральних труп, і в Галичині, і на Волині, й на Буковині, н[а] пр[иклад]: Театр ім. М. Старицького, Когутяка, Карабиневича, „Веселка", „Заграва", „Відродження" і ин.,— характеризував у 1934 році історик театру Степан Чарнецький критичну неконтрольовану культурну ситуацію на західноукраїнських землях у 1920-1930-х рр. і гірко зауважував: „Одне слово — „Гей, розбрелося ти, українське горе." А 1937 р. серед майже двох десятків „другопланових" українських мандрівних театрів міжвоєнної Польщі С. Чарнецький згадував і „Театр Юрка Кононева", який „.з молодим гуртом акторів (відомий наддніпрянський актор Чугай), з історичним і побутовим репертуаром об'їздить містечка і села".
Старшина Армії УНР, визначний діяч українського театрального мистецтва, громадський діяч Юрій Кононів народився 7 (24) квітня 1895 р. в Києві у родині полковника 129-го Бессарабського полку російської армії Миколи Кононева (з 1906 р. у відставці) та Олександри, у дівоцтві Федорович (пізніше всю родину знищили більшовики). Початкову освіту здобув у Волинській духовній школі у м. Житомирі, 1912 р. закінчив 5-ту гімназію у Києві. 1914 р. вступив на рік у 33-тю бригаду артилерії, у травні 1915 р. закінчив „Миколаївське артилерійське училище" з ранґом офіцера і продовжував службу у складі важкої артилерії. У грудні 1916 р. був поранений на північному фронті біля м. Двинська (нині — м. Даугавпілс, Латвія). Пройшов повний курс військової адміністрації, і здобуті навики пізніше допомагали йому вести адміністративні справи українських культурних установ. У 1918-1920-х рр. був сотником 2-ї Батареї 1-го важко-гарматного Запорізького полку Армії УНР (коротко у 1919 р. полк воював у лавах УГА). Після поразки українських національно-визвольних змагань перебував у таборах інтернованих у Польщі: Пикуличі, Вадовиці, Щипьорно (1920-1923).
У сезоні 1923/1924 р. Ю. Кононів дебютував як актор в аматорському театрі Драматичного товариства ім. М. Садовського, яке діяло у таборі Щипьорно. Після звільнення того самого року з табору працював у різних мандрівних українських театрах. Дебют на професійній сцені відбувся 1924 р. у трупі Миколи Айдарова (офіційно ще з початку 1922 р. колектив називався Український театр „Відродження" під артистичним проводом М. Айдарова). 1929 р. Ю. Кононів як артист був у складі Українського театру Івана Когутяка, а в сезоні 1930/1931 р. він уже працював в Українському театрі Панаса Карабіневича.
1931 р. прізвище Ю. Кононева паралельно фіґурує і як працівника Українського Подільського театру (був директором), і як адміністративного керівника трупи Кооперативу „Український театр" у Львові (тобто протегованого Кооперативом Українського народного театру ім. І. Тобілевича). Такий факт для Польщі міжвоєнного періоду не поодинокий: театральні діячі могли мати по кілька ліцензій на театральну діяльність (міністерську, воєводську), могли працювати в одному театрі, а свою ліцензію позичати (неофіційно здавати в оренду) іншому колективові... Український Подільський театр у жовтні 1931 р. складався із 16 осіб, мав власний концертний оркестр (кер. муз. частини — І. Кащинець), у репертуарі переважно — другосортні драматичні твори „Зрада" О. Южина-Сумбатова, „Старички і дівчата", „Плач Ізраїля" і „Танок Венери" С. Бєлої, „Церковна миша" Л. Фодора, „Жінка-вампір" („Чорт-жінка" К. Шенгера?), „Ревія" („Веселий вечір"), готували: „Козацьке сватання" (автор невідомий) та „Жидівський розвід" Л. Суходольського. (Ю. Кононів працював як актор і, вочевидь, як режисер.) Цей колектив (як і подібний до нього Український Подільський театр під керівництвом П. Карабіневича 1929 р.), швидко розпався, а Ю. Кононів, напевно, далі вже працював у мандрівному Українському народному театрі ім. І. Тобілевича під патронатом Кооперативу „Український театр" у Львові.
З 20 квітня 1932 р. Ю. Кононів став адміністратором Українського театру, який створений у вересні 1931 р., а з 1 листопада 1931 р. називався „Заграва" і був під мистецьким керівництвом О. Степового. Уже в травні 1932 р. Ю. Кононів разом із О. Степовим і Л. Кемпе входить до тричленної управи цього кооперативного театру. З 1934 р. — в Українському театрі „Веселка" під керівництвом наддніпрянця О. Тимченка (режисерські постави Ю. Кононева — комедії, зокрема і „Старички і дівчата" С. Бєлої в перекладі з російської). Навесні 1935 р. разом із дружиною Іванною Кононів (у дівоцтві Кочій; одружилися 1935 р.) — в Українському театрі Івана Когутяка, від якого згодом відкололася група артистів і створила-відновила Український народний театр „Промінь" під керівництвом Миколи Комаровського. Ю. Кононів був адміністратором та власником театральної ліцензії і в першому, а потім і в другому колективі.
„Структура й організація українського мандрівного театру на території Польщі мала правну норму, відому під назвою „концесія". Щоб провадити театр, потрібно було мати концесію, яку видавало Міністерство Внутрішніх Справ. [...] Концесіонера титулували директором, і його ім'я на афішах давало назву театрові, наприклад: театр Ю. Кононева, О. Залевського, І. Городничого, Н. Бойко й ін. [...] Ансамбль складався з 18-35 осіб, був пливкий, бо актори часто переходили з одного театру до другого",— писав у спогадах галицький актор, рідний брат „березільця" Олександра Сердюка — Василь Сердюк.
А один із польських урядовців у своєму звіті принцип організації мандрівного українського театру пояснював так: „Цей колектив (іншої назви не можна вжити) не є ані товариством, ані кооперативом, ані спілкою, а лише чимсь на зразок дружньої „компанії" людей, які постійно „тримаються купи" і послуговуються назвою як цілістю: „Театр ім. Тобілевича". Інша трупа вживає назву: „Заграва", інша інакше: „Дніпро" і т. д. Але концесію має фізична особа (Волощук, Карабіневич, Кононів, Сарамаґа та ін.) або ж юридична особа — „Кооператив Український Театр". Відкинувши скептичний тон цього повідомлення, можна собі уявити цілком реальну картину з усіма мінусами, а водночас і з перевагами такого злютованого „братства однодумців" (якщо, звісно, їх об'єднує мистецький керівник). Головний художник Українського державного драматичного театру ім. І. Франка у Станиславові (тепер — м. Івано-Франківськ) 1939-1941 рр. Ярослав Лукавецький, тісно пов'язаний із Ю. Кононевим та його театрами, наголошував: „Хочу нагадати, що атмосфера роботи в галицьких театрах до 1939 р. була дуже творча і жертовна. В театр люди йшли з великим покликанням і високою національною свідомістю. Це були справжні патріоти, професіонали, які творили щирість і духовність".
Український театр під керівництвом Юрія Кононева — перша приватна трупа, яка мала його ім'я — постав у 1935 р. У вересні-жовтні колектив складався із 18 осіб, у репертуарі мав такі вистави: „Страшна помста" С. Черкасенка (за М. Гоголем), „Наш вертеп" (мабуть, політичне ревю), „Пан Твардовський" (за Ю. І. Крашевським), „Жінка-вампір" („Чорт-жінка" К. Шенгера?), „..Чарівник з-над Дніпра..." (написано нерозбірливо.— Р. Л.)та ін. У безперервній мандрівці українськими містами та селами Галичини того самого року відвідав і Львів (гостював із 20 вересня по 10 жовтня). Щоправда, 1935 р. грав на підставі концесії Ю. Кононева й інший колектив із 17 осіб (6 із них — члени Союзу діячів українського театрального мистецтва). У його репертуарі: „Новий запорожець за Дунаєм" (можливо, адаптація опери С. Гулака-Артемовського), „Розкішна дівчина" Р. Бенацького, „Скамполло" Д. Ніккодемі, „Морфій" Л. Герцера, „Бешкет у раю" Ф. Арнольда та Е. Баха. З репертуару зрозуміло, що це Український театр Й. Стадника, який працював на позиченій ліцензії.
У травні 1936 р. в Українському театрі під дирекцією Юрія Кононева працювали: Август Рабчевський, Павло Чугай — наддніпрянці, Василь Барнич, Микола Белей, Сидір Білецький, Анна Білобрам, Стефанія Богуцька, Леон Боднарчук, Гринь Гадач, Дмитро Гембатюк, Петро Гнатюк, Михайло Когут, Іванна Кононів, Михайло Кочубей, Ілько Малецький, Василь Мартинишин, Володимир Понашій, Ольга Самарик. В іншому списку з 1936 року фіґурує лише десять акторів із попереднього складу (це свідчить про надзвичайну „плинність" кадрів): Юрій Кононів (директор), Олекса Воронів (адміністратор), Мина Березенко, Чугай Кисіль — наддніпрянці, Стефанія Базюк, Стефанія Богуцька, Леон Боднарчук, Гринь Гадач, Дмитро Гембатюк, Петро Гнатюк, Анастасія Зосанська, Іванна Кононів, Михайло Кочубей, Ілько Малецький, Михайло Мандзюк, Володимир Понашій, Михайло Ходованець. (Загалом у театрі в різний час переважно було від 16 до 22 осіб.)
Репертуар театру протягом 1936 р. складався зі старих побутових або ж не з найкращих нових п'єс: „Наталка Полтавка" І. Котляревського, „За Немань іду" В. Александрова, „Невольник" М. Кропивницького (за Т. Шевченком), „Кума Марта" А. Шатковського, „Пан Твардовський" (за Ю. І. Крашевським), „Старички і дівчата" С. Бєлої, „Чарівник з-над Дніпра" (автор невідомий), „Турецькі старости" (автор невідомий), „Жінка-вампір" („Чорт-жінка" К. Шенгера?), „Три подружжя" (автор невідомий), „Тріумф медицини" Ж. Ромена та ін. Мистецький потенціял театру того часу у звітах повітових староств оцінюється як „пересічний", „достатній" або ж, як-от: „добрий — пристосований до сільського рівня".
Показово, що протягом 1937 р. репертуарна афіша театру істотно не змінилася і була такою самою, як і попереднього року, хіба що додалися одна-дві драми: „Фатальна помилка" (автор невідомий), „Зруйнування Січі" (автор невідомий). А провідними „дозволеними" жанрами залишалися комедія та оперета (мається на увазі етнографічно-побутова драма зі співами і танцями.— Р. Л.). Такий „залізний репертуар" Український театр Юрія Кононева привозив і до Львова, зокрема 4-17 лютого 1938 року: передмістя Знесіння, Клепарів, Личаків, Левандівка побачили вистави „Пан Твардовський", „Чарівник з-над Дніпра", „Зруйнування Січі", „Шукаю щастя" (автор невідомий) та „Жінка-вампір". Виступати у центрі міста театрові було не під силу ні з мистецьких, ні з економічних міркувань.
Зате з провінції надходили бодай невеликі, проте позитивні відгуки. Дописувач із Великих Мостів (тепер — місто Сокальського р-ну Львівської обл.) наголошував на позитивній виховній місії цього театру: „Слід зазначити, що цей театр об'їздить теж всі більші села, в яких є відповідні театральні салі. По селах театр виставляє головно історичні п'єси". І справді, сільська публіка активно відвідувала вистави Українського театру Юрія Кононева. Наприклад, у серпні 1938 р. в с. Вікторів (тепер — Галицького р-ну Івано-Франківської обл.) на кожен спектакль приходили майже 100 глядачів. Показавши „Помсту Цигана" (автор невідомий), „За Немань іду", „Жінку-вампіра" та „Чарівника з-над Дніпра", театр за чотири дні заробив приблизно 200 злотих. (Для порівняння: провідні західноукраїнські театри, як-от: „Заграва", театр ім. І. Тобілевича, театр ім. М. Садовського під керівництвом П. Карабіневича — могли заробити таку суму за одну виставу.)
Відповідно колектив ледве животів і не міг похвалитися значними мистецькими здобутками, яскравими виставами, граючи відомі з провідних українських чи польських сцен п'єси. Проте все ж мав свою постійну, можливо, не дуже вибагливу глядацьку авдиторію. Директор Ю. Кононів шукав різні способи утримати трупу, ставив нові популярні драми (зокрема, із репертуару „Заграви" — релігійна містерія „Голгота" Г. Лужницького), залучав нових режисерів, запрошував визначних акторів. Найвідоміший із них, вочевидь, Павло Чугай — колишній актор київського театру М. Садовського (1915-1919) і в його ж театрі на Поділлі і в Галичині (1919-1920); а також — Руського театру Товариства „Просвіта" в Ужгороді (1920-1925); 1926 р. повернувся із Чехословаччини до Галичини, працював у різних театрах, зокрема у „Новому українському театрі" П. Карабіневича, театрах І. Когутяка та ін. Упродовж 1937-1939 рр. працював у театрі Ю. Кононева і як актор, і як режисер.
У 1939 р., зокрема, про виступи театру стримано писали: „Гра акторів д[уже] добра. З акторів відмітити треба п. Павла Чугая та п. Романчака. Декорації, костюми та музика вдоволяючі",— розуміючи, що в умовах міжвоєнної політичної, культурної та економічної кризи колектив і так багато зробив для розвитку національного театрального мистецтва.
Крім того, Ю. Кононів підтримував водночас і інші театри: зокрема, у лютому 1939 р. позичав концесію Українському народному театрові ім. І. Котляревського під патронатом Кооперативу „Український театр" у Львові.
Об'їжджаючи невеликі українські міста і села Галичини (які зазвичай поважніші театри оминали), Український театр під дирекцією Юрія Кононева все ж виконував певну культурно-просвітницьку і розважальну функцію, був пристановищем для низки безробітних політеміґрантів із Наддніпрянщини, для багатьох галичан, позбавлених поляками можливости реалізуватися в інших сферах. Також це була, хай рутинна, а проте таки своєрідна театральна школа для творчої молоді, з якої вийшли нерутинні визначні актори, зокрема й заслужена артистка України Оксана Затварська, яка донині з вдячністю згадує цей театр.
1939 р. трупу Ю. Кононева разом із акторами театрів І. Когутяка, Р. Войтовича, С. Крижанівського, Я. Стадника та іншими було об'єднано в один Український державний драматичний театр ім. І. Франка у Станиславові. У 1942-1944 рр. цей театр відновився як Український театр ім. І. Франка у Станиславові та був одним із найкращих театрів Галичини. Ю. Кононів разом із дружиною працювали у цих колективах (1941 р. був нетривало директором до евакуації 1944 р. (Краків-Відень-Ляндек). У таборі переселенців Ляндека (Тіроль, Австрія) співпрацювали із „березільцями" Й. Гірняком та О. Добровольською, Ю. Кононів очолював Український музично-драматичний театр в 1945-1947 роках (працював також і як актор). У грудні 1949 р. переїхав із дружиною до США, у м. Нью-Арк, штат Нью-Джерсі. Того самого року, коли було створено американську філію молодіжної організації Спілка української молоді, Ю. Кононів став адміністратором Оселі СУМ в Елленвілі (США), до того ж керував разом із дружиною аматорським дитячим театром при цьому осередку, очолював 1-й відділ громадсько-політичної організації — Організація оборони чотирьох свобід україни в Ірвінгтоні. 1954 р. створив приватний „Ансамбль легкого жанру". 1971 р. Ю. Кононів став першим головою відновленого Об'єднання митців української сцени, від 1973 року — голова контрольної комісії цього об'єднання і голова Видавничої комісії монументального видання з історії українського театру „Наш театр: Книга діячів українського театрального мистецтва" (т. І, 1975; т. II, 1992). Помер 27 грудня 1974 р., похований на українському цвинтарі-пантеоні у м. Сауз-Баунд-Брук (штат Нью-Джерсі, США).
Роман ЛАВРЕНТІЙ
Коментарі
Anonymous (не перевірено)
Птн, 2012-11-16 21:30
Посилання
Подяка
Дякую пану Роману за таку ґрунтовну працю. З дозволу Вашого, використаю у Вікіпедії.