(діяльність Товариства від 15 травня 2010 poкy — до 21 травня 2011 poкy)
21 травня 2011 р. у Нью-Йорку відбулися щорічні Звітні збори НТШ А, на яких Управа звітувала про основну працю Товариства у минулому році. Як випливає зі звітів президента, віце-президентів, голів комісій, директорів секцій, голів осередків та директора адміністрації, робота Товариства традиційно здійснювалась у внутрішньому і зовнішньому напрямах.
На 21 травня 2011 р. Товариство об'єднувало 493 члени, у т. ч. 313 звичайних, 130 дійсних, 47 членів-кореспондентів і три почесні. За минулий рік, згідно зі звітом Комісії членства (голова В. Петришин), один член відійшов у вічність (М. Зєлик), обрано 18 нових членів (М. Бальмаце- да, Г. Білинська, М. Віізе, П. Волощук, О. Гончар, О. Грабович, Р. Дигдало, О. Коцюба, П. Крохмаль,
О. Крушельницька, І. Максимчук, І. Мартинюк, В. Михед, О. Михед, Я. Налисник, С. Підзирайло, В. Ткач, Р. Цибрівський), четверо підвищені в членській категорії (Т. Кейс — до дійсного члена, М. Андрейчик, Н. Соневицька, К. Рудницька- Шрай — до членів-кореспондентів).
Обговорення поточної роботи здійснювалось на засіданнях Управи (5 червня, 11 вересня і 4 грудня 2010 р. та 5 березня 2011 р.), питання вирішувались координацією праці з Управою і комунікацією із працівниками.
Триває робота над Енциклопедією української діяспори (головний редактор В. Маркусь, адміністратор Н. Заяць), зокрема над другою книгою американського тому (літери „Л—С"), який мав вийти 2011 р.
Важливе значення має ювілейний Шевченківський проєкт (координатор Г. Грабович) з відзначення 200-річчя від народження патрона Товариства. Проєкт передбачає три видавничі складові: 1) „Тарас Шевченко в критиці (1839—1861 рр.)" — том прижиттєвої критики (видання передбачене до кінця 2011 p.; друга книга, тобто посмертна критика і рецепція 1861 р., має бути підготовлена до кінця 2012 р. — початку 2013 р.); 2) „Taras Shevchenko: A Portrait" — англомовна наукова монографія про Т. Шевченка, авторства Г. Грабовича (машинопис має бути підготовлений до березня 2012 р.); 3) англомовний збірник наукових праць про Шевченка і його добу (на підставі міжнародної конференції; ще в проєкті). Крім того, як внесок у ювілейні заходи до 200-ліття від народження Т. Шевченка, за ініціятивою Між- секційного інституту джерелознавства (голова Г. Грабович) запропоновано підготувати до кінця 2011 р. факсимільне видання поеми „Гайдамаки" (1841) з ґрунтовними новими статтями Г. Грабовича й О. Федорука.
Активною і продуктивною була діяльність Фінансової комісії (голова Р. Россі). За звітний період НТШ А організувало і провело 28 заходів для громади (координатор В. Махно). У тому числі відбулося дві наукові конференції: 13 листопада 2010 р. — „Модернізм у Києві" (учасники Г. Естрайх, М. Фовлер, І. Макарик, М. Мудрак, В. Ткач); 5 березня 2011 р. — 31-ша щорічна Наукова Шевченківська конференція (учасники О. Попович, О. Федорук, О. Боронь, Г. Грабович, А. Процик) у Нью-Йорку (в будинку НТШ А). 16 квітня 2011 р. до 25-річчя Чорнобильської трагедії організовано показ документального фільму „Пробач мені, Поліське" і представлено фотовиставку „Поліське: вкрадене майбутнє". Двічі проводились презентації книжок: 9 жовтня 2010 р. представлено „Альманах Станиславівської землі: Збірник матеріалів до історії Станиславо- ва і Станиславщини" (т. 3), а 14 травня 2011 р. — спеціяльне число „International Poetry Review" (взяли участь автори та перекладачі М. Найдан, М. Андрейчик, В. Махно, Дз. Орловська, О. Попович, В. Ткач та В. Фиппс). А 18 грудня 2010 р. відбувся Літературний ярмарок.
Протягом року виголошено 22 наукові доповіді: 11 вересня 2010 р. — „Діяспора та Україна: консолідація в добу глобалізації" (Л. Рудницький); 18 вересня — „Українське кіно 2000-х: поновлення дієздатносте" (Д. Десятерик); 25 вересня — „Українська республіканська капеля Олександра Кошиця: шлях на Захід" (В. Гречинський); 2 жовтня — „Академічний підхід та політична кон'юктура у боротьбі за трипільську спадщину в сучасній Україні" (О. Дяченко); 16 жовтня — „Нові тенденції у музичній творчості українських композиторів" (Л. Грабовський); 23 жовтня — „Географія розселення українців у Метрополії Нью-Йорк — Нью-Джерзі: історична ретроспекти- ва та сучасність" (О. Воловина, В. Лопух); 6 листопада — „Майже т е саме: про драму Лесі Українки, проблему еліт і народження спільноти" (О. Галета); 14 листопада — „Історія української мови у міжвоєнному Підкарпатті: „Граматика" Івана Панькевича" (М. Мозер); 23 листопада — „Нові архівні документи про ставлення ОУН і УПА до поляків та євреїв під час Другої світової війни" (Ю. Шаповал); 4 грудня — „Архівоцид в Україні 1930—1960-х років як закономірний наслідок Голодомору: втрати населення. Нищення документів" (Г. Боряк), „Спільний українсько-російський підручник з історії: спроба реанімації мітичного проекту" (О. Реєнт); 29 січня 2011 р. — „Мовна політика України: дії влади, думки громадян" (В. Кулик); 5 лютого — „Напучувальна література Київської митрополії між Флорентійською та Берестейською уніями" (В. Зема); 12 лютого — „Літопис УПА як джерело інформації про український визвольний рух під час Другої світової війни" (П. Потічний); 19 лютого — „Архітектурні реконструкції Запорізької Січі, Чигирина та Батурина XVII— XVIII ст. та розкопки головної резиденції Мазепи у 2010 році" (В. Мезенцев); 26 лютого — „Доступ до світової академічної та наукової інформації — база для розвитку української держави та конкурентоздатности: питання, проблеми та можливості" (М. Фаріон, Т. Ярошенко); 12 березня — „Архіви НТШ А: сучасний стан та перспективи на майбутнє" (К. Давиденко); 13 березня — „До 125-ліття української преси в Америці. Огляд української преси в Америці: від початків до су- часности" (О. Лужницький); 2 квітня — „Хмельницький і Липинський в оцінці Михайла Гру- шевського" (Ф. Сисин); 9 квітня — „Радіологія в Україні: 15 років викладацького досвіду" (Л. Волинський); 30 квітня — „Цивілізаційний вибір і геополітичні конфігурації в Европі як чинники зовнішньої політики Україн и" (С. Федуняк); 7 травня — „Священні символи України: від палеоліту до сучасности" (Я. Ґеруляк).
За минулий рік НТШ А брало участь і в наукових засіданнях. 23 березня 2011 р. в Гарварді з ініціятиви Бостонсько-Кембриджського осередку НТШ А і ГУРІ відбувся Шевченківський науковий симпозіюм. Члени Товариства були організаторами, керівниками та учасниками панелей на VIII Світовому конґресі International Council for Central and East European Studies 26—31 липня 2010 р. у Стокгольмі (панель „Eurasia and Ukraine: Cooperation by Choice or Default"), на 42-му щорічному з'їзді Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies 18—21 листопада 2010 р. у Лос-Анджелесі та ін.
Впродовж звітного року НТШ А продовжувало фінансувати проєкти з україністики: переклад англійською мовою „Історії України-Руси" М. Грушевського, розкопки у Батурині та Центр демографічних та соціоекономічних українців у США. Товариство призначало видавничі гранти (річний бюджет становить 75 тис. дол. США). Відбулося чотири голосування й ухвалено дотації для 12 видань (М. Ковальчук „На чолі Січових стрільців. Військово-політична діяльність Євгена Коновальця в 1917—1921 рр."; Пантелеймон Куліш „Зібрання творів. Листи", т. 2; Л. Головата „Українське видавництво" у Кракові—Львові 1939—1945", т. 1; М. Посівнич „Воєнно-політична діяльність ОУН в 1929—1939 роках"; М. Рубчак „Mapping Difference: The many Faces of Women in Contemporary Ukraine"; „Російський імперіялізм від Івана Великого до революції 1917 року"; M. Andryczyk „Euphoria, Chaos and A Community of Others: The Intellectual in Post-Soviet Ukrainian Fiction"; „International Poetry Review and Michael Naydan"; Т. Гунчак „Ключові проблеми історіографії у Другій світовій війні"; В. Кравченко „Україна, Імперія, Росія: Вибрані статті з модерної історії та історіографії"; Y. Shevchuk „Beginner's Ukrainian with Interactive O nline Workbook"; „Верґілій. Буколіки. Ґеорґіки. Малі поеми" у перекладі А. Содомори) та ін.
НТШ А активно співпрацює з Україною: продовжує спонсорувати серійні видання НТШ в Україні („Записки НТШ", „Хроніку НТШ", „Вісник НТШ"), сприяє збору коштів у Фонд потреб НТШ в Україні. Товариство спільно з фундацією „Україна- США" виступило спонсором Математичного конкурсу для молодих математиків України 2010 р. Журі конкурсу, до якого запрошено видатних математиків з України, США та інших країн (голова Р. Григорчук), визнало переможцем Андрія Бондаренка, асистента кафедри математичного аналізу Механіко-математичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
НТШ А сприяє НАН України в справі енциклопедичних видань. На своїх зборах 4 грудня 2010 р. Управа ухвалила рішення про надання представникам НАН України (Г. Борякові та О. Реєнтові) можливості скопіювати матеріяли для 6 і 7-го томів Енциклопедії української діяспори.
Комп'ютерна комісія (голова В. Василакій) у звітному році придбала й встановила Інструментарій Архівіста (Archivist Toolkit) — комп'ютеризовану систему архівних даних для забезпечення управління архівів. Комісія реалізовує два проєкти. Перший з них передбачає виставляння в Інтернеті 46 українських термінологічних словників (з архіву М. Пежанського). У рамках другого проєкту планується упорядкувати, відсканувати та оцифрувати близько 60 тисяч документів української діяспори, що зберігаються у Чикаго, для НАН України.
За звітний період Комісія преси (голова В. Лопух) підготувала ряд публікацій про події в НТШ, які надруковано в українських газетах та в Інтернеті (крім репортажів, опубліковано кілька авторських статей).
Видано два числа „Бюлетеня" за 2010 р.: влітку — ч. 29 (45), присвячене річним зборам і новому Статуту НТШ А, у грудні — ч. 30 (46) — „НТШ А на міжнародніх конґресах". Також у квітні 2011 р. видано „Каталог книжок", які спонсорувало НТШ А, у травні — „Адресар" членів Товариства. Надруковано новий Статут НТШ А (надіслано всім членам Товариства) і брошури про НТШ А українською та англійською мовами. Постійно ведеться фото- і відеохроніка подій в НТШ А.
Бібліотечно-архівна комісія (голова Т. Кейс) забезпечує функціонування архіву та бібліотеки товариства. Архів НТШ (архівіст К. Давиденко- Шрага) на лічує понад 250 особових фондів (загальний обсяг понад 300 лінійних футів). За останні два роки до архіву надійшло 23 нові колекції (загальним обсягом 132 лінійні фути), з них протягом минулого року вісім нових колекцій і додатки до восьми чинних фондів (загальним обсягом 100 лінійних футів). Бібліотека НТШ А (директор С. Андрушків) за звітний час поповнилася новими надходженнями, підготовлено дві книжкові виставки („Українці в світі" і „Виставка українських словників 1596—2010").
У звітному році Математично-фізично-технічна секція (директор Р. Андрушків) збільшилася на чотири члени. Крім організації Математичного конкурсу, секція провела дві конференції: 15 травня 2010 р. та 21 травня 2011 р.
Філологічна секція (директор Л. Залеська Онишкевич) провела засідання 15 травня 2010 р., під час якого виголошено доповіді Р. Михайлик і В. Василакія. З огляду на значне число бібліотекарів серед членів секції виникла пропозиція створити окрему Бібліотекарську секцію.
Подібно члени Секції історичних, суспільних і правничих наук (директор А. Процик) беруть участь у міжнародних конференціях, громадських святах та інших заходах. Окрім згаданих конференцій, представники секції виголосили доповіді на 25-му Конґресі Spolecnosti pro vedy a umeni 28 червня — 3 липня 2010 р. у м. Таборі, Чехія (А. Процик); на форумі Товариства „Свята Софія" й осередку НТШ А у Філядельфії 24 березня 2011 р. (М. Богачевська-Хом'як); на міжнародній конференції „Nonconformism and Dissent in the Soviet Block: Guiding Legacy or Passing Memory?" 30 березня — 1 квітня 2011 р. у Колюмбійському університеті (О. Мотиль і А. Процик).
Окремо аналізується робота осередків НТШ А у Філядельфії (голова Я. Заліпський), Вашингтоні (голова Б. Урбанович, до грудня 2010 р. — Б. Глинський) і Детройті (голова Л. Гевко).
Зі звіту про роботу НТШ А