Ганіткевич Ярослав / Відзначення 150-річчя від дня народження Ярослава Окуневського

Нині в Україні повертаються в нашу історію імена видатних українців, заборонених в роки тоталітаризму – Ярослава і Теофіла Окуневських. Перші публікації про них з’явилися ще в 90-х роках, а у 2008 році на їх батьківщині в Городенці та в селі Яворові відбулися урочистості з нагоди 150-річчя Теофіла Окуневського. У тому ж році у Львові проведено конференцію, присвячену родині Окуневських. У цих заходах ішла мова і про Ярослава Окуневського. Київське видавництво «Темпора» перевидало книжку Я.Окуневського «Листи з чужини». Цього року широко відзначається 150-річчя від дня народження Ярослава Окуневського. Матеріали про видатного лікаря і патріота опубліковано в Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, у Городенці, Косові та ін., представлено в інтернеті. Перші урочистості відбулися ще весною в день народження Я.Окуневського (5 березня) в с. Яворові Косівського району.

На базі школи проведено вперше в Україні науково-практичну конференцію за участю гостей з Севастополя, Івано-Франківська, Городенки, Снятина, Косова. Відправлено панахиду на могилі батьків і сестри Адмірала. Нажаль церква, в якій Іполит Окуневський був парохом 33 роки, ще у 1923 р. згоріла разом з плебанією. Особливо цікавими та змістовними були відзначення річниці адмірала 1-5 жовтня ц.р. у Львові та на його батьківщині, оскільки в них взяв участь онук Я.Окуневського – доктор Егон Бальцар, лікар-педіатр з університетської клініки у Відні.

Довгий час ми були відокремлені «залізною завісою», вважалося що сім’я Я.Окуневського загубилася десь в Європі. Тепер онук шукав в інтернеті відомостей про свого дідуся і натрапив на наші публікації, зав’язалося листування. При сприянні нашого посольства у Відні та консульства Австрії у Львові вдалося здійснити приїзд в Україну д-ра Е.Бальцара з дружиною Теоліною. У Львові онук Я.Окуневського виступив на ХІІІ конгресі Світової федерації українських лікарських товариств (СФУЛТ), зустрівся з лікарями - членами УЛТ та НТШ. Він привіз матеріали про нащадків адмірала – до правнуків і праправнуків, які тепер живуть в Європі та Америці, подарував експонати для Музею галицької медицини ім. М.Панчишина. Майже неймовірна чудова подія – перед нами виступає онук адмірала, син його доньки Теодори, розповідає про родину свого дідуся. Ближчою і якось неначе рідною стає постать Ярослава Окуневського. На запрошення керівників Городенки і Косова Е.Бальцар з дружиною відвідали рідні краї Адмірала. Зворушливими були урочистості у місті Городенка, які зорганізував член РДА краєзнавець Ярослав Левкун. Під звуки духового оркестру колона учасників ювілейних заходів на чолі з державними прапорами України і Австрії пройшла райцентром до міського кладовища, де покоїться прах Теофіла і Ярослава Окуневських.

За ініціативи лікаря Р.Блонського коштами громади тут відновлено пам’ятник, пошкоджений за більшовиків, встановлено мармурові плити із зображенням братів. Відбулося освячення пам’ятника, парохи трьох українських церков відправили панахиду, до підніжжя родинної гробниці Егон Бальцар і керівники Городенки поклали вінки та квіти. В районному будинку культури відбулася урочиста святкова Академія, в якій взяли участь керівники Городенки та гості з різних міст України. Онука Адмірала за українським звичаєм зустріли хлібом і сіллю. Після виступу він зробив запис у Книзі почесних гостей, запевнив, що вивчатиме мову свого дідуся і наступного разу обійдеться без перекладача. До зібраних звернулися голова райдержадміністрації – Іван Мороз, заступник голови районної ради – Роман Осадчук, професори – Я. Ганіткевич (Львів), В.Шендеровський (Київ), І.Миронюк (Івано-Франківськ), капітан ЧФ М.Мамчак (Севастополь), морський офіцер Л.Кирилаш (Запоріжжя), міський голова Городенки С.Яворський, лікар Р.Блонський, директор школи з с. Яворів П.Лосюк та ін. У виступах говорилося про повернення в нашу історію імені Ярослава Окуневського, видатного морського лікаря, письменника, мецената, патріота України, борця за її незалежність в період УНР та ЗУНР, про необхівдність глибшого дослідження його життя і діяльності, про видання книги про нього. а може і зняття кінофільму. Вітання до свята направив почесний консул Австрії у Західній Україні Ярослав Наконечний. Майстри мистецтв Городенки підготували святковий концерт. Гості та учасники урочистостей відвідали центральну районну лікарню, зустрілися з головним лікарем центральної районної лікарні О. Косовець. Намітилося співробітництво через д-ра Бальцара лікарів Городенки з віденськими лікарями у розвитку кардіохірургії. Наступного дня урочистості відбулися в Косівському районі. Д-р Е.Бальцара з дружиною і гостей зустріли голова РДА Я.Шинкарук та заступник голови А.Костюк. Гості ознайомилися з прекрасним музеєм Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (директор проф. С.Мартинюк), з дипломними роботами талановитої молоді.

Цікавими були урочистості до відзначення Року Окуневських у с. Яворові, організовані Яворівською школою, Яворівським центром народного мистецтва «Гуцульська ґражда» та регіональною громадською організацією «Ґражда». У величній, гарно по гуцульськи прибраній церкві Пресвятої Трійці Косівський декан протоієрей Іван Близнюк відправив молебень, на могили батьків і сестер Я.Окуневського покладено квіти. В Яворівській школі директор П.Лосюк ознайомив гостей з гуцульською школою, з музеєм Лесі Українки та з матеріалами про їх славного краянина Я.Окуневського, з виставкою народного мистецтва гуцульщини. Е.Бальцара попросили відкрити виставку килимів «Барвограй-2010». Під тривалі аплодисменти присутніх сільський голова Катерина Шкрібляк вручила д-ру Е.Бальцару диплом Почесного громадянина Яворова. Відбулися виступи Е.Бальцара та гостей, святкова розповідь-концерт «Струни Окуневських». Під час урочистостей в Городенці, Косові та Яворові д-ру Е.Бальцару подарували святковий каравай, гуцульські народні вироби, сорочку-вишиванку, спеціально виготовлені памятні вовняні килими - ліжники. Косівчани запросили його з родиною приїхати до них на гуцульське Різдво та коляду. Е.Бальцар був глибоко зворушений теплим прийомом, перебуванням на батьківщині Адмірала, зі сльозами на очах дякував за збереження пам’яті про дідуся і таку щиру, несподівану для нього, українську гостинність. Він обов’язково приїде ще не раз в Україну на батьківщину дідуся, старатиметься повніше повернути його ім’я в історію України і Австрії. Ім’я Ярослава Окуневського в незалежній Україні повинно увійти назавжди як в історію української медицини, так і в число видатних особистостей нашої історії.

Ярослав Ганіткевич Дійсний член НТШ,

професор Львівського Національного медичного університету

імені Данила Галицького

лауреат премії імені Івана Огієнка

м. Львів Ярослав

 

Окуневський з дружиною Отілією, дочками Ольгою та Теодорою.

Виступ онука Я.Окуневського доктора Егона Бальцара на XIII конгресі Світової федерації українських лікарських товариств (Львів, 2 жовтня 2010 р.)

Освячення відновленого пам’ятника Ярославу і Теофілу Окуневським

Доктор Бальцар з дружиною та гостями урочистого відзначення 150-річчя біля могили Окуневських (Городенка, 4 жовтня 2010 р.) р

Виступ Е.Бальцара на урочистій Академії з нагоди 150-річчя Я.Окуневського (Городенка, 4.10.2010). Біля другого мікрофона перекладачка.

Колишня Міська лікарня Городенки, збудована за кошти Окуневських, в якій доктор Я.Окуневський працював пртягом 1919-1929 років

Сніданок в приватному пансіонаті в Косові (справа Я.Ганіткевич)

В Музеї Косівського інституту прикладного і декоративного мистецтва (в центрі перекладачка)

Вручення д-ра Е.Бальцару караваю в с. Яворів. Присутній Косівський декан о. Іван Близнюк

У середній школі с. Яворова директор П.Лосюк демонструє виставку учнівських робіт Фото Оксани Ганіткевич