Після поразки національно-визвольних змагань 1918-1919 рр. театрально-аматорський рух на західноукраїнських землях наповнюється новим змістом: не лише культурно-просвітницька діяльність, а й національно-освідомлювальна, консолідуюча місія лягла на його плечі. З огляду на важливість завдань цей процес, як і раніше, взяло під контроль товариство „Просвіта". Створена ще 1912 р. „Театрально-організаційна комісія", покликана стимулювати і курувати аматорські театральні, музичні гуртки і хори читалень та філій товариства, поступово розрослася на кілька профільних секцій. Зокрема, у лютому–березні 1922 р. при „Просвіті" у Львові створено окрему Театральну комісію(як підкомісію широкоаспектної мистецької), яка, регламентуючи свою діяльність „Правильником театральної комісії Головного виділу „Просвіти" у Львові", виконувала роль дорадчого та координуючого органу для аматорських колективів (функціонували згідно з „Правильником театрального гуртка"). Вона співпрацювала з численними регіональними осередками, зокрема пропонувала до репертуару певні п'єси і здійснювала контроль над їх постановкою, надавала рекомендації та поради, організовувала професійні з'їзди і наради, режисерські та акторські курси, лекції, видавала відповідну методичну літературу, готувала театральну бібліотеку тощо.
Однак дуже гостро стояло питання залучення фахівців або й цілих професійних колективів на ниві театрально-аматорського руху. Ще 1912 р. був прийнятий „Правильник „Українського театру „Просвіти" у Львові", проте ідею „людового" (тобто народного, доступного простому глядачеві) театру, який був би водночас навчальною базою для аматорських осередків, не вдавалося втілити. Залучені „Просвітою" колективи лише номінально були під її протекторатом. І „Український ювілейний театр" (1914 р., під керівництвом І. Туркевича, Ф. Короліва, А. Будзиновського) чи пізніше Український театр М. Орла-Степняка (1922-1923 рр., діяв спершу як „Зразковий мандрівний людовий театр товариства „Просвіта" у Львові") – не знаходили потрібної форми співпраці з театрально-аматорськими осередками краю. А львівський місячник театру і сцени „Театральне мистецтво" влітку 1923 р. гостро критикував пасивність Театральної комісії, яка при активному розгортанні діяльности кооперативу „Український театр" у Львові (створений 1923 р. як організаційний центр для західноукраїнської сцени) ніби усунулася від організації театрального життя.
1926 р. з метою допомогти „аматорським театральним гурткам не тільки в адміністраційно-організаційнім напрямі, але також у напрямі практичного виконування вистав" у районах та передмістях Львова – Театральна комісія створила „просвітянський зразковий театр" (референт із театральних питань – Петро Мурський). Однак питання охоплення усіх українських земель у Польщі все ще було відкритим.
І нарешті, 29 вересня 1927 р. львівська газета „Діло" повідомляла, що „постає на днях окремий мандрівний театр, зложений з кваліфікованих акторів і музиків, який буде працювати в порозумінні з Театральною Комісією Головного Виділу Т-ва „Просвіта", рахуючись з побажаннями й вимогами цеї останної". Як писав „Аматорський театр", – друкований орган Театральної комісії, – Головний виділ, зберігши за собою право коригувати репертуарну політику театру, водночас задекларував матеріяльну і правову самостійність театру як окремої самоокупної інституції. На практиці це означало, що мандрівний колектив, попри покладену на нього широку організаційно-інструкторську діяльність серед аматорських гуртків, мав працювати і як репертуарний театр, аби утримуватися власними силами (лише у рідкісних випадках Товариство гарантувало деяким інструкторам платню). Заповідали і створення спеціяльних комісій при головній Театральній комісії до оцінки драматургії для репертуару театру, а також – оцінки акторської майстерности членів трупи.
Директором обрали члена Театральної комісії Альфреда Будзиновського (1871-1942) – голову Львівського спортивно-пожежного товариства „Сокіл-Батько" у 1901-1908 рр., колишнього директора театрів товариства „Руська бесіда", Товариства ім. І. Котляревського, „Українського ювілейного театру" і „Союзу артистів" (секції професійної спілки Союз діячів українського театрального мистецтва (далі – СДУТМ). Як досвідчений адміністратор, він на основі виклопотаної „Просвітою" у Міністерстві внутрішніх справ театральної концесії (ліцензії) взявся формувати трупу з членів аматорських гуртків та професійних акторів із колишнього театру „Союзу артистів" (1925-1927). Надсилали заявки й актори з інших колективів, як-от: Ганна Істоміна – з Українського театру О. Міткевич, Олесь Степовий – з „Нового українського театру" під керівництвом П. Карабіневича та ін.
Однак створити новий театр вдалося щойно на початку 1928 р. – за підтримки СДУТМ. Колектив функціонував як товариство на паях, керівництво здійснювала колективна управа: відповідальний директор Альфред Будзиновський; мистецький керівник і режисер, колишній актор Театру товариства „Руська (з 1916 р. – Українська) бесіда", Тернопільського „Українського театру", керівник власних мандрівних труп Петро Сорока (1891-1950); представник „Союзу артистів", колишній артист театру товариства „Руська (з 1916 р. – Українська) бесіда", „Тернопільських театральних вечорів", театрів Й. Стадника, голова СДУТМ Андрій Шеремета (1871-1946); представник трупи, колишній вояк армії УНР, актор українського театру Ніни Бойко та Придніпрянського театру Ольги Міткевич Лавро Кемпе (1901-1981); адміністратор, секретар і касир, досвідчений артист українських театрів Петро Гладкий. Оркестр театру із семи осіб перебував під керівництвом капельмайстера Богдана Сарамаги (1905-1975). У творчому складі – такі молоді актори, як Ванда Сорокова, Юрко Нікітін, Наталі Костівна, Клавді Кемпова, Марко Ганжа, Олександр Яковлів, Володимир Відерко, М. Чмирівна. Недовго (вочевидь, на початку 1929 р.) у театрі працював Володимир Блавацький. У трупі також були художник-декоратор, кравчиня та сценічний технік.
Відкрився театр 15 лютого 1928 р. оперою „Катерина" М. Аркаса (за Т. Шевченком) – у „Народному домі" в Городенці. І першу, і наступні показані у місті вистави – „Ой, не ходи, Грицю" М. Старицького (16 лютого 1928 р.), „Шумі, Маріца" („За друзі своя", 17 лютого 1928 р.) В. Товстоноса – публіка оцінила досить високо. Далі театр послідовно відвідав Обертин, Коломию, Яблонів, Делятин, Надвірну, Богородчани, Станиславів, Калуш, Дрогобич (також численні навколишні містечка і села), Самбір, Хирів, Добромиль, Бірчу, Мостиська, Судову Вишню, Яворів, Немирів, Раву-Руську, Сокаль – загалом до кінця травня 1928 р. охоплено 35 місцевостей. Окрім виступів, колектив надавав консультації театральним аматорам щодо гри, гримування, інтер'єру сцени, костюмів, режисури та сценічної техніки загалом, штатний художник малював декорації до вистав місцевих гуртків.
У першому сезоні на афіші „Просвітянського театру" були такі „побутові штуки": „Циганка Аза", „Маруся Богуславка", „Ой, не ходи, Грицю" М. Старицького, „Вихрест" С. Козич-Уманської, „Запорізький скарб" К. Ванченка-Писанецького, „Воскресіння" В. Чубатого, „Шумі, Маріца" Товстоноса, опери „Запорожець за Дунаєм" С. Гулака-Артемовського та „Катерина" М. Аркаса (за Т. Шевченком), оперети „Майська ніч" („Утоплена" М. Лисенка і М. Старицького за М. Гоголем) та „Вій" М. Кропивницького (за М. Гоголем) тощо. Із зарубіжного репертуару ставили: єврейські драми „День і ніч" Ш. Анського, „Мотке–анеф" („Мотке-злодій") Шолома Аша, „Діти Агасфера" С. Бєлої; фарс „Іспанська муха" Ф. Арнольда і Е. Баха, европейські розважальні оперети: „Графин Маріца", „Княжна чардаша" І. Кальмана, „Гейша" С. Джонса, „Барон Кіммель" В. Колло та ін. Готували на наступний сезон прем'єри – опери „Жидівка" Ж. Галеві, „Галька" C.Монюшка та оперету „Осінні маневри" І. Кальмана.
Задекларована лінія зразкового репертуару для виховання провінції одразу ж не була витримана, однак вражав масштаб виконаної роботи та ентузіязму артистів. Зокрема, у звіті трупи Головній театральній комісії товариства „Просвіта" за період від середини лютого до кінця травня 1928 р. зазначалося, що за 107 днів існування театру зіграно 110 вистав (крім того, що сім днів театр не виступав через католицький і православний страсні тижні). Попри деякі перешкоди поляків (вища плата за оренду зали), незначну підтримку українських міщан та інтелігенції, колектив заробив 16 774,60 злотих (з них понад 5 тис. витрачено на потреби трупи). Якщо ж зважити й на те, що актори з власних коштів сформували стартовий фонд театру, спершу працювали у позичених костюмах, із позиченими п'єсами, нотами, кулісами, практикували виступи під відкритим небом (напр.: „Осінні маневри"), при тому отримуючи мізерну платню – по 70 грошів на 1 пай (одиницю), тобто для хористів приблизно – по 4,30 злотих на день, – то у всій невідрадності постає їхня подиву гідна громадянська мужність.
Після виступів протягом червня-липня 1928 р. в Угнові, Річиці, Хлівчанах, Великих Мостах, Бутинах, Жовкві трупа завітала і до Сокаля, де був один із найактивніших театрально-аматорських осередків „Просвіти". „Голоси свіжі та чисті.– писав про виступи „Просвітянського театру" мешканець Сокаля д-р Богдан Чайковський. – А у всьому видко дбайливу і вмілу руку помислового та інтелігентного режісера". Висловивши застереження щодо відверто розважальної лінії (легкий „міський" репертуар), критик все ж із вдячністю підсумував: „Хочемо тільки ствердити, що цілість гарна і мистецька та що театр піднявся високо понад рівень бачених останніми часами українських театрів, одним словом, що „Просвітянський театр" вповні заслужив собі на щиру та теплу підтримку усього українського громадянства".
Саме у Сокалі здійснено один із наймасштабніших проєктів „Просвітянського театру" – спроба масової вистави з широким залученням аматорів (членів аматорських гуртків міста та навколишніх сіл). З нагоди 30-літнього ювілею філії „Просвіти" у Сокалі 16 вересня 1928 р. над Бугом під відкритим небом з участю кінних козаків розіграли „Невольника" М. Кропивницького (за Т. Шевченком).
Зрештою, на початок сезону 1928/1929 р. „Просвітянський театр" – разом із репрезентативною трупою кооперативу „Український театр" у Львові (під керівництвом Й. Стадника) – був високо оцінений у львівській пресі як „дійсний громадянський театр, залежний не від волі одиниці, а підпорядкований поважній національній інституції".
Закономірним став візит „Просвітянського театру" до Львова на початку жовтня 1928 р., однак дещо несподіваною була прохолодна реакція львівської „столичної" критики. З таких анонсованих вистав, як „Осінні маневри" І. Кальмана (2 жовтня 1928 р.) з гостинним виступом тенора краківської опери й оперети В. Весоловського, „Гейша" С. Джонса (3 жовтня 1928 р.) та „Воєнний похресник" М. Геннекена (4 жовтня 1928 р.) – були показані лише перші дві. Анонімний кореспондент газети „Новий час" про режисерську роботу П. Сороки у виставі „Осінні маневри" доброзичливо, але іронічно писав: „Видно, що він більше докладає старань і дбайливости, хоча поодинокі його вистави не виходять надто поза звичайний і практичний досвід у примітивних досягненнях, завчених по инших мандрівних театрах". На жаль, актори „Просвітянського театру", як і багатьох провінційних театрів, демонстрували невміння опанувати легку, швидку, часом гротескну опереткову манеру гри. І тому, як висловився визначний театральний критик Михайло Рудницький, „були моменти, коли віденська оперетка нагадувала ліричну мелянхолію наших побутових п'єс". Про „Гейшу" він сказав ще різкіше: „Усій п'єсі бракувало темпа і гумору". А з приводу калькованої з австрійської та польської мови військової термінології в опереті „Осінні маневри" критика з гіркотою зауважувала: „В нас же ж була недавно своя модерна армія, були й вістуни, й хорунжі, й сотники (замість ротмістшів, підпоручників, капралів.— P. k.)". До позитивів „Просвітянського театру" рецензенти віднесли молоді акторські сили, „які вносять багато живого й нового": Ю. Нікітін, Н. Костівна та ін. Зі старших відзначений А. Шеремета, „який у ролі здитинілого австрійського генерала в „Осінніх маневрах" та в ролі Мандарина в „Гейші" був, як на наші відносини – дійсно незрівняний".
Зі Львова театр поїхав у Красне, Буськ, Зборів, Підволочиська, Грималів, Теребовлю і далі мандрував на південь. Репертуар мав оновитися драмою „Поза межами болю" Осипа Турянського (інсценізація автора) й оперетою Є. Форостини та І. Зубенка „Дівча з лелією", але чи побачили вони світло рампи – невідомо... У відповідь на численні закиди щодо неактуальности, ба й шкідливости репертуару, браку чіткої культурно-просвітницької лінії директор „Просвітянського театру" виступав не менш гостро, звинувачуючи письменників та композиторів: „Ні „Кооператива", ні „Просвіта" не створять доброго театру без доброго репертуару. [...] Прошу дати свій український репертуар, а наші театри не будуть мусіли грати царо- і москвофільського „Орлова", мадяро- і австро-фільських „Осінніх маневрів" чи „Графиню Маріцу", японо- і англьофільську „Гейшу" чи „Мадам батерфляй", жидівського „Дибука", „Листка Гапеф (має бути: Мотке Ганеф.— P. Л.)" чи „День і ніч", польські „Гальку" чи „Верховинців" (хоч на українських мотивах). Брак модерного питомого українського репертуару обусловлює брак українського театру".
Дискусії на сторінках преси тривали, а „Просвітянський театр" у подальших нескінченних мандрах поступово почав розпадатися. Зокрема, ще восени 1928 р. подружжя Лавра та Клавдії Кемпе перейшло до забезпеченого Українського народного театру ім. І. Тобілевича у Станиславові під опікою мецената К. Вишневського; Ю. Нікітін уже в січні 1929 р. працював у трупі Кооперативу „Український театр" у Львові під керівництвом Й. Стадника... Одна з останніх згадок про зразковий колектив як про „Львівський український Просвітянський театр А. Будзиновського" фігурує у звітах староств у травні–червні 1929 р.
Дався взнаки брак фінансової підтримки поважної інституції (зрештою, навіть СДУТМ мала внутрішні проблеми), тяжіння масового глядача лише до популярного опереткового репертуару і водночас неспроможність театру знайти компроміс між національним обов'язком та потребою вижити (чи конкурувати зі стаціонарною польською оперетковою сценою). Крім того, попри ентузіязм та надзвичайну самопожертву членів театру, вони так і не стали єдиним колективом, успіх вистав залежав лише від кількох професійних сил, переважно молодих акторських сил, які все ж потребували професійної освіти. Хоча для багатьох аматорів саме ця інструкторська трупа була серйозним етапом у подальшому професійному рості.
У травні 1929 р., коли театр уже фактично зникав й актори розпорошувалися по інших мандрівних трупах, А. Будзиновський визнавав, що іде єдиного крайового інструкторського театру остаточно не виправдала себе. Натомість пропонував нову стратегію: діяти через кілька районних театрів з обмеженими теренами виступів (вони будуть зацікавлені у соліднішому підборі та підготовці репертуару, не витрачатимуть коштів на далекі переїзди). Цю справу підхопили власне провінційні театри, зокрема, Український театр імені І. Тобілевича у Станиславові (трохи менше – український театр у Стрию), а Львів, розпустивши 1929 р. репрезентативну професійну трупу кооперативу „Український театр" під керівництвом Й. Стадника і втративши „Просвітянський театр", знову позбувся ролі власне українського культурного центру.
Щоправда, аж до 1939 р. товариство „Просвіта" у Львові незмінно піклувалося регіональними осередками, організовувало інструктажі, виїзні режисерсько-акторські курси для аматорських гуртків краю (залучаючи професійних митців, серед яких П. Сорока, Л. Кемпе, С. Орлян, Л. Кривицька та ін.), проте спеціяльного навчального театру створити в подальшому так і не вдалося.
Роман ЛАВРЕНТІЙ